Hakerët rus dërguan një mesazh kërcënues për kompaninë turke Baykar

Grupi më i madh rus i hakerëve Killnet kanë lëshuar një mesazh kërcënues për kompaninë turke Baykar.

Grupi i hakerëve Killnet i mbështetur nga Kremlini, i cili ka bërë emër me sulmet e tij ndaj vendeve si SHBA, Norvegjia, Rumania, Lituania, Italia, Çekia, Letonia, të cilat deklaruan se mbështesin Kievin me pushtimin e Ukrainës nga Rusia. , tha në një deklaratë në kanalin Telegram, Bayraktar SİHA, i cili i shkaktoi humbje të mëdha ushtrisë ruse.Ai kërcënoi Baykarin, i cili prodhonte produktet e tij, dhe familjen Bayraktar, pronar i kompanisë.

Grupi i hakerëve, i cili gjithashtu kërcënon Turqinë, pretendoi më parë se kreu një sulm DDoS ndaj gjigantit të mbrojtjes amerikane Lockheed Martin.

Drejtori i Përgjithshëm i Baykar, Haluk Bayraktar, i cili dha një intervistë për shërbimin rus të BBC-së, tha: “Nëse Moska ju ofron para të mëdha, a do t’ua shisnit Bayraktarin atyre?” Ai u përgjigj: “Baza e biznesit tonë nuk ka qenë kurrë paratë dhe gjërat materiale. Pavarësisht se sa para na ofron Moska, ne nuk do t’u shesim atyre.” Pas këtyre deklaratave ka ardhur edhe mesazhi kërcënues i grupit të hakerëve Killnet, i mbështetur nga Kremlini.

Kategoritë
BotaLajme