Hamasi publikon videon e izraelitëve të kapur dhe u dërgon mesazh udhëheqësve të IDF

Organizata palestineze Hamas publikoi një video-mesazh nga Avera Mengistu, një izraelite që u arrestua në Rripin e Gazës në vitin 2014, njoftuan sot mediat izraelite. Nuk ka asnjë konfirmim se kur është bërë video apo nëse Mengistu është ende gjallë.

“Unë jam i burgosur i Avera Mengistu. Sa kohë do të jem këtu?” Mengistu mund të dëgjohet duke folur në një video të shpërndarë nga krahu ushtarak i Hamasit, Brigadat Izzadin al-Qassam.

Videoja fillon me një mesazh që thotë se Brigadat al-Qassam “theksojnë dështimin e shefit të shtabit të IDF në largim Aviv Kohavi dhe gënjeshtrat e tij ndaj popullit dhe qeverisë për sukseset e sajuara.

Ai vazhdon me një mesazh që shefi i ardhshëm i Shtabit Herzi Halevi duhet të përgatitet për të mbajtur barrën e këtij dështimi dhe pasojat e tij. Videoja u publikua vetëm disa orë pasi Halevi mori postin e shefit të shtabit të IDF.
Pas shfaqjes së Mengistut duke folur, video prehet në një foto të Kohavit, e ndjekur nga citati “Më vjen shumë keq që nuk arrita të zgjidhja çështjen e kthimit të ushtarëve kur isha shef i shtabit”.

Megjithatë, pas publikimit të videos, vëllai i Mengistut, Ilan Mengistu, tha në një intervistë për N12 të Izraelit se ai nuk mendonte se personi në video ishte vëllai i tij.

“Nuk jam i sigurt se është ai. I mërzitur sepse ka një ngjashmëri, por nuk e di saktësisht,” tha ai për N12.

Avraham “Avera” Mengistu është një izraelit etiopian që erdhi në Izrael si refugjat. Në vitin 2014, Mengistu kaloi kufirin për në Gaza kur u kap menjëherë nga Hamasi. Sipas familjarëve të tij, Mengistu vuan nga probleme psikologjike dhe më parë ishte shtruar në një institucion të shëndetit mendor. Mengistu është një nga shumë izraelitë të mbajtur rob nga Hamasi dhe statusi i tij aktual nuk dihet.

Kategoritë
BotaLajme