Haxhiu: Do të shkoj në Hagë në fund të muajit, do të takoj këdo që pranon

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu në një konferencë për media ka folur për të arriturat e ministrisë që ajo udhëheq për gjatë një viti. Haxhiu ka konfirmuar që do të udhëtojë në fund të këtij muaji drejt Hagës për ta takuar të gjithë ata që janë duke u gjykuar nga Dhomat e Specializuara.

Haxhiu ka deklaruar se gjatë këtij viti kanë dëshmuar se në Kosovë mund të ketë një Qeveri që nuk është e korruptuar, transmeton Telegrafi.

“Gjatë këtij viti kemi dëshmuar se mund të kemi qeveri të pa korruptuar, dhe e cila është e përkushtuar në përmirësimin e jetës së qytetarëve dhe krijimit të shtetit të së drejtës. Në këtë vit, MD ka punuar për reformën në drejtësi, dhe kemi përmirësuar kornizën ligjore në vend. Vettingu mbetet fokusoi kryesor i MD-së, deri tani përveç koncept dokumentit, janë hartuar edhe disa amendamente kushtetuese”, theksoi ajo.

Haxhiu ka konfirmuar që do të udhëtojë në fund të këtij muaji drejt Hagës për ta takuar të gjithë ata që janë duke u gjykuar nga Dhomat e Specializuara – ashtu siç deklaroi mbrëmë kryeministri Albin Kurti.

“Në fund të këtij muaji unë bashkë me Komisionin për Legjislacion, në fakt kryetarin dhe një anëtar të këtij komisioni, si dhe bashkë me nënkryetaren e Kuvendit, Saranda Bogujevci, kemi planifikuar që ta kemi një vizitë në Hagë”.

Ajo tha se është e vërtetë që disa prej ish-krerëve të UÇK-së nuk kanë pranuar të takohen me zëvendësministrin e Drejtësisë, Blerim Sallahu, kur ai ka qenë në vizitë vitin e kaluar.

E para e dikasterit të drejtësisë thotë se edhe tash do të bëjë kërkesë që të takohet me të gjithë ata që po mbahen në Qendrën e Paraburgimit në Hagë dhe mbetet në vullnetin e tyre nëse duan ta kenë një takim me të ose jo.

“Është e vërtetë që disa prej tyre nuk e kanë pritur ministrinë e Drejtësisë në vitin e kaluar në vizitë, por si ministri e Drejtësisë kemi obligim që të bëjmë kërkesa për të gjithë pavarësisht dallimeve politike që kemi për çështjet që kanë ndodhur pas luftës. Sa i përket luftës çlirimtare të UÇK-së kemi një qëndrim – lufta e UÇK-së ka qenë luftë e drejtë për çlirim, prandaj problemet e pasluftës politike me ta nuk më bëjnë mua që të mos kërkoj që t’i vizitoj. Mbetet në vullnetin e tyre nëse duan ta presin apo jo ministrinë e Drejtësisë. Ne do të shkojmë atje dhe do të vizitojmë të gjithë ata që pranojnë të na takojnë”.

Në konferencë, Haxhiu ka thënë se Ministria e Drejtësisë vazhdon të jetë në komunikim të vazhdueshme më Komisionin e Venecias për opinionin e radhës lidhur me procesin e Vettingut.

Gjatë konferencës, ministrja ka thënë se për gjatë kësaj kohe kanë pasur edhe disa sfida e vështirësi, ajo ka përmendur edhe mos votimin e Kodit Civil.

“Mos miratimi i Kodit Civil në Kuvend nuk është mirë, dhe si ministre nuk diskutoj për të drejtat e njeriut. Puna e mirë do të vazhdohet dhe Kodi Civil do të procedohet sërish në Kuvend”, tha ajo.

Haxhiu tha se edhe përkundër sulmeve që kanë pasur kanë qenë të vendosur në jetësimin e prioriteteve të tyre. /Telegrafi/

Kategoritë
LajmeVendi