Heroina sportive bjelloruse u dënua me 12 vjet burg dhe e gjithë pasuria e saj u konfiskua

Notarja bjelloruse Aleksandra Herasimenia (36), fituese e tre medaljeve olimpike dhe ish kampione e botës në not, u dënua në mungesë me 12 vjet burg në Bjellorusi për “krijimin e një grupi ekstremist”.

Ajo u dënua nga një gjykatë në Minsk me akuzat për thirrje për sanksione dhe dëmtim të sigurisë kombëtare të Bjellorusisë.

Në vitin 2020, Herasimenia themeloi Fondacionin e Solidaritetit të Sporteve Bjelloruse, i cili bashkoi qindra atletë bjellorusë kritikë ndaj sundimit autoritar të Presidentit Alexander Lukashenko.

Atë vit, gjatë protestave për rizgjedhjen e Aleksandër Lukashenkos si president, i cili ka qenë në pushtet që nga viti 1994, Herasimenija nënshkroi një letër të hapur, së bashku me sportistët e tjerë bjellorusë, duke bërë thirrje për “zgjedhje të lira”.
Ish-notarja, e cila u tërhoq nga sporti në vitin 2019 dhe jeton në mërgim, që atëherë ka formuar Shoqatën e Solidaritetit të Sporteve Bjelloruse (BSSF), një organizatë që ofron ndihmë financiare dhe ligjore për atletët bjellorusë të shënjestruar nga autoritetet.

Autoritetet bjelloruse e njohën atë si një “formacion ekstremist” dhe e dënuan me 12 vjet burg dhe i konfiskuan të gjithë pasurinë e saj.

Herasimenija ishte nënkampione olimpike në Londër në vitin 2012 në 50 dhe 100 stil të lirë dhe fitoi medaljen e bronztë në Rio në 50 metra stil i lirë.

Kategoritë
Sport