Hiqeshin si truproja, kush është grupi “Team L” që fshihet pas vrasjes së shqiptar në Greqi

Pas vrasjes së 39-vjeçarit shqiptar Pellumb Islami, në Athinë mbrmjen e djeshme, mvsohet se qëndron grupi famëkeq “Team L”, i cili kontrollon studiot “rozë” dhe drogën në qendër të Athinës.

Mediat greke raportojnë se mesditën e 7 janarit, oficerët e Njësisë së Trafikimit të Qenieve Njerëzore të Prokurorisë së Krimit të Organizuar prangosën një 32-vjeçar shqiptar, pasi kishte mbajtur pa vullnetin e saj një vazjë bukuroshe dhe e kishte shfrytëzuar për aktivitetet e tij dhe të grupit.

Një muaj e gjysmë më vonë, banda e tij këtij shqiptari doli sërish në skenë duke vrarë hidraulikun, bashkëatdhetarin e tyre. Shqiptari me shumë pseudonime dyshohet se së bashku me anëtarët e tjerë të bandës (7 persona)  kontrollojnë një klub të njohur në qendër të Athinës.

Në fakt, ata kanë ngritur grupin famëkeq “Team L”, i cili drejton disa studio “rozë” në qendër të Athinës dhe, në të njëjtën kohë, anëtarët e saj shfaqen si truproja të shumë kurtheve në të gjithë Greqinë.

Në një bastisje të fshehtë të ndodhur më 16 tetor në klubin e sipërpërmendur në qendër të Athinës, ata janë shoqëruar dhe ka rezultuar se të gjithë janë arrestuar në të kaluarën për lëndë narkotike, pastrim parash, trafik njerëzish, armatime, sulme ndaj policëve si dhe shkelje e masave për përhapjen e Covid-19.

Sipas mediave greke, hetimi ndaj tyre është bërë në mënyrë të fshehtë pasi kishte dyshime se grupi mbante kontakte me policë të betuar që do të “gozhdonin” lëvizjet e kolegëve të tyre në mafia.

Analistët e sigurisë që kanë punuar në këtë rast muajt e fundit flasin për një grup mafioz që ka depërtuar në shumë nivele dhe mban kontakte dhe marrëdhënie me njerëz të ashpër nëpër burgje.

“Team L” dhe grackuesit

Në rrjetet e tyre sociale, hetuesit gjetën shumë materiale fotografike dhe video si nga jeta e tyre luksoze, ashtu edhe nga prania e tyre si truproje pranë kurtheve të njohur dhe të mëdhenj të vendit.

Grupi i truprojave ka një gjest të veçantë,  “këputjen e qafës me gishtin e madh” dhe lëvizjen e duarve sikur të gjuanin me kallashnikov.

Ata shfaqen me tatuzhe dhe shenja dalluese të“Team L”, mbajnë zinxhirë të trashë ari, unaza pothuajse në të gjithë gishtat dhe varëse të rënda rreth qafës. Madje, ky grup truprojesh ka marrë pjesë edhe në një videoklip të një reperi të njohur shqiptar.

Sipas oficerëve që merren me rastin, selia e tyre thuhet se është klubi në qendër të Athinës.

Kategoritë
BotaLajme