Histori befasuese: Federer përmbush premtimin e tij ndaj një tifozi të ri në 2017

Një nga tenistët më të mirë të të gjitha kohërave, Roger Federer e mbajti premtimin që kishte bërë pesë vjet më parë kur i premtoi një djali të quajtur Izyan Ahmad se një ditë do të luanin tenis së bashku.

Ishte viti 2017 dhe djali i përmendur pati mundësinë t’i bënte një pyetje Roger Federerit në një konferencë shtypi, dhe më pas ai i kërkoi të vazhdonte të luante tenis edhe për tetë ose nëntë vjet të tjera, në mënyrë që një ditë të luanin së bashku.

“A mund të vazhdoni të luani për tetë apo nëntë vjet, në mënyrë që unë të luaj me ju kur të bëhem një tenist profesionist,” pyeti djali më pas.

“Po”, iu përgjigj Federer.

“A është ky një premtim,” pyeti djali edhe një herë.

“Të premtoj”, tha zvicerani i buzëqeshur.

 

Pesë vjet më vonë, Federer, i cili nuk e harroi premtimin e tij, i organizoi një udhëtim në Cyrih këtij djali me një trajner, ndërsa fillimisht mendoi se kishte ardhur për përgatitje standarde.

Gjithçka është regjistruar me kamerë të fshehtë, fillimisht kamerierët i janë drejtuar djalit me emrin e tij duke e lënë të mahnitur pasi nuk e priste një marrëdhënie të tillë dhe më pas kamerieri tha se menaxheri i një restoranti donte një foto me të duke pasur parasysh se ai është një fans i madh i tij. Së shpejti ajo u shfaq me një bluzë me imazhin e tij në të, dhe Federer e shikoi të gjitha nga anash dhe qeshi.

Ndërkohë, shumë djem erdhën në fushë dhe sollën pankarta dhe filluan të brohorasin emrin e këtij djali, dhe kulmi i befasisë erdhi kur kamarieri njoftoi se do të luante një ndeshje kundër një kundërshtari serioz dhe pikërisht në atë moment Federer hyri në fushë. .

Djali mezi i mbante lotët dhe ishte i kënaqur me gjithçka që i ishte rregulluar, pra me mënyrën se si Federer e përmbushi premtimin. Në fund ata luajtën tenis së bashku dhe dërguan një mesazh të madh që duhet të besoni në ëndrrat tuaja.

Kategoritë
Sport