Histori befasuese: Kush është pasardhësi i Habibit për të marrë titullin UFC?

Dagestani Islam Makhachev është kampioni i ri i UFC-së në peshën e lehtë, dhe duke parë karrierën e këtij luftëtari, është e qartë se gjithçka ishte e paracaktuar që ai të merrte fronin dhe se ishte vetëm çështja se kur do të realizoheshin pretendimet e mëparshme – ai është pasardhësi i Habib Nurmagomedov.

Titullin e kampionit e arriti pas fitores së 23-të në karrierë dhe e arriti në UFC-në e fundit, në raundin e dytë, kur detyroi Charles Oliveira të nënshtrohej duke u mbytur. Ai dominoi që në fillim të meçit dhe pasi e rrëzoi me grep të djathtë këtë luftëtar brazilian, e “mbyti” në tokë dhe shumë më lehtë se sa pritej arriti në rripin e kampionatit.

Në këtë mënyrë ai mori përsipër, ose në këtë rast, ia ktheu fronin që dy vite më parë e mbante miku i tij i madh Habib Nurmagomedov, i cili më parë i kishte dhënë lamtumirën zyrtare këtij sporti me një mesazh se i kishte premtuar nënës së tij se nuk do të luftoni përsëri.

Është interesante se si Habib ashtu edhe Islami u trajnuan nga Abdulmanap Nurmagomedov, babai i Habibit dhe krijuesi i sensacioneve të arteve marciale nga Dagestani, dhe ishte Abdulmanap ai që tha disa vite më parë se Makhachev me siguri do të jetë kampion një ditë, më saktë ditën kur Habib do të pensionohet.

Dhe kush është Islam Mahachev? Kampioni i ri i UFC-së u rrit në fshatin Burushi të Dagestanit, ku jetojnë afro 100 njerëz, dhe trajnimi i tij konsistonte kryesisht në vrapim nëpër fshat dhe ngjitje në malet e afërta me gurë në duar.

Edhe si djalë e zbuloi MMA-në si sport dhe vendosi ta ushtronte, pas së cilës filloi të aplikonte në garat amatore dhe kur filloi të fitonte, duke treguar talentin e tij të lindur për të luftuar, nuk kishte dyshim se kjo ishte rruga e jetës së tij. Islami dhe Habibi shkuan në të njëjtën shkollë dhe së shpejti filluan të stërviteshin së bashku.
“E dija që babai i Habibit ishte një trajner i madh, kështu që ne stërvitëm së bashku për një periudhë të gjatë kohore. Për shkak të tij dhe metodave të tij, unë u përmirësova shumë. Unë u stërvita gjithë jetën time për t’u bërë kampion. Sa i përket Habibit, ai është si vëllai im i madh. Nëse kam ndonjë problem, ai do të më ndihmojë”, tha së fundmi Makhaçev.

Edhe Abdulmanap nuk heshti për mënyrën e jetesës, stërvitjen dhe etikën e punës që posedonte Islami dhe për shkak të së cilës besohej se do të arrinte majat.

“Islami ishte si djali i babait tim. Kështu e pa dhe e përjetoi. Ai gjithmonë thoshte se Islami do të ishte kampion në UFC”, tha Habib.

Fitorja ndaj Oliverës, me të cilën mori titullin e kampionit të peshave të lehta në UFC, ishte fitorja e 23-të në karrierë për luftëtarin 31-vjeçar nga Dagestani dhe humbja e vetme shtatë vite më parë ndaj Adrian Martins.
Gjithashtu, ishte fitorja e tij e 11-të radhazi, ndaj tani me të drejtë shtrohet pyetja nëse dikush mund ta rrëzojë atë. Ai përmbushi ëndrrën e tij dhe pritshmëritë e të tjerëve.

Kategoritë
Sport