Historia më e çmendur për fundin e Botërorit : Babai e trishtoi Argjentinën në finale, djali tani po bën histori

Kur FIFA shpalli emrat e arbitrave për finalen e Botërorit mes Argjentinës dhe Francës, një emër ra në sy. Bëhet fjalë për Tomasz Listkiewicz.

Tomasz Listkiewicz mori mundësinë më të madhe të karrierës së tij. Ai do të jetë pjesë e finales së Botërorit të Katarit, si pjesëtar i skuadrës polake që do të vendosë drejtësinë në ndeshjen mes Argjentinës dhe Francës.

FIFA ka vendosur që arbitri kryesor i ndeshjes të jetë i madhi Szymon Marciniak, ndërsa ndihmës të tij do të jenë Pawel Sokolnicki dhe Tomasz Listkiewicz. Pse është kaq i rëndësishëm ky mbiemër?

Tomasz Listkiewicz do të arbitrojë finalen e Kupës së Botës 32 vjet pas babait të tij. Babai i tij, Michal Listkiewicz, drejtoi në finalen e Kupës së Botës 1990, gjithashtu si linist.

Kjo nuk ka ndodhur kurrë në histori. Gjyqtari italian Concetto Lo Bello dhe djali i tij Rosario arbitruan në kampionatet botërore, por asnjëri nuk arriti në finalet e Kupës së Botës.
Ajo që është edhe më interesante, At Michal arbitroi finalen kundër Argjentinës dhe Gauchos donin ta harronin sa më shpejt këtë ndeshje.

Në vitin 1990, Argjentina u mposht nga Gjermania Perëndimore me rezultat minimal 0:1. Fitoren e solli Andreas Brehme nga një penallti mjaft e dyshimtë në minutën e 85-të.

Kategoritë
Sport