Humanity’s Mental Striptease: Seriali i ri zbulon sekretet e errëta të Victoria’s Secret

Disa ditë më parë, hyra në një dyqan të Victoria’s Secret në një qendër tregtare në Stokholm. E ndriçuar nga drita rozë nga filmi më i keq porno, një turmë femrash shfletuan brekët dhe sytjenat në disa të brendshme me çmime të ulëta. Nuk kishte Adriana Lima me çizme lëkure të lyera apo Doutzen Kroes me krahë pupla. Gratë e dhjamosura me idealet trupore të engjëjve të Viktorias po kërkonin një pjesë të ëndrrës, atë që u është demonstruar në 20 vitet e fundit në shfaqjen e një prodhuesi të njohur amerikan të të brendshmeve.

Mora një palë pantallona; ishte më fije me një copë dantelle të zezë të qepur mbi të dhe mbi të ajo vështronte turmën e grave. Ishte një lloj sindromi i Stokholmit dhe në pamjen e një realiteti rozë, kuptova se sa shtresa djallëzore ka në botë në të cilën na sollën tek këto lloj mbathjesh. Ky është pikërisht thelbi i tregimeve të filmit dokumentar, i cili u publikua më 14 korrik në platformën e transmetimit Hulu.

Victoria’s Secret: Angels and Demons tregon historinë e industrisë popullore të të brendshmeve, të cilat asnjë person normal nuk mund t’i veshë për më shumë se pesë minuta. Ai eksploron lidhjen e ngushtë mes ish-skautit të supermodelit Jeffrey Epstein dhe themeluesit Les Wexner, në duart e të cilit vajzat do të përfundonin si pre. Dokumentari me tre pjesë ekspozon nëntokën e modës dhe na thotë se e vërteta nuk është ajo që duket.

Kush kujdeset për ty kur je i egër dhe budalla. Ky është thelbi i prostitucionit. Merrni paratë tuaja ndërsa jeni duke menduar me kokën ulur
Shoqëria e spektaklit filloi në këtë mënyrë në vitet ’90, me Baywatch dhe Pamela Anderson që vraponin nëpër plazh me një rroba banje të prerë mbi ijë. Nëse ju kujtohet videoklipi “revolucionar” i George Michael për këngën Freedom, do të kuptoni se sa lajm i vjetër është se seksi shet gjithçka. Vetëm më budallenjtë mes nesh mund të tronditen nga fakti që në krye të Victoria’s Secret ulen biznesmenë që mbledhin miliarda dollarë duke parazituar besimin e verbër të atyre që mendojnë se kulmi i seksualitetit të çliruar është varja e çorape rrjetë në kapëse.

Kriza e markës Victoria’s Secret filloi me lëvizjen #Metoo, e cila çoi në mbylljen e rreth 200 dyqaneve në Amerikë gjatë pandemisë. Pastaj ata njoftuan se kishin në shënjestër gratë “elegantisht të shëndosha”, që përkthyer lirshëm do të nënkuptonte se ata shihnin një mundësi biznesi në faktin se do të ndalonin së frustruari gratë e trasha. Në vend të kësaj, ata filluan t’i bëjnë lajka. Filmi ofron një kronologji të rritjes marramendëse, por edhe kthimin e papritur të korporatës që ishte shtëpia e supermodeleve si Gisele Bundchen, Heidi Klum dhe Alessandrs Ambrosio.

Franshiza në fund u gjykua nga shumë kritika për imponimin e një imazhi joreal të trupit të femrës, seksizmit dhe racizmit, kështu që është interesante të dëgjosh se çfarë thotë drejtori i marketingut të kompanisë Ed Razek, si dhe Martin Izquierdo, njeriu që projektoi krahë për sfilatat e Victoria’s Secret.

Kolapsi më i madh në industrinë e modës tregoi se si ne, si njerëzim, realizuam një striptizë mendore

Pasaniku misterioz Jeffrey Epstein u akuzua për organizimin e abuzimit seksual të të miturve, ai kreu vetëvrasje duke u varur në burg dhe ai është i lidhur me një sërë aferash pedofilike, tentakulat e të cilave arrijnë edhe në oborret mbretërore. Në vitin 1997, aktorja Alicia Arden i tha policisë së Santa Monikës se Epstein e ftoi atë në hotelin Shutters për një “intervistë model” për një katalog të Victoria’s Secret dhe “i preku pjesën e poshtme kundër dëshirës së saj”.

Victoria’s Secret: Angels and Demons i mbështet të gjitha pretendimet e saj me intervista me ish-modele dhe punonjës të tjerë të kompanisë, si dhe gazetarë që kanë mbuluar industrinë e modës për vite me radhë. Në këtë furi, ky dokumentar endet nga tema në temë dhe kalimet e palogjikshme ndodhin në episodet tre orëshe. Bisedon pak me modelet, ndaj ngrihet tema e kushteve të këqija të punës në fabrika. Autorët shkojnë aq larg sa të thellohen në psikologjinë e themeluesit të markës dhe të analizojnë marrëdhënien e Wexner me nënën e tij.

Sipas të gjitha gjasave, Victoria është jashtë sekreteve, dhe e dini çfarë? Nuk jemi tepër të tronditur. Inflacioni i informacionit të keq na bën të mërzitshëm ndaj çdo gjëje negative në botën e sotme. Në këtë mjedis korruptiv, ku gjithnjë e më shumë tregohet se çdo rrugë drejt suksesit është në fakt një histori stereotipike dhe disi banale nga një film hollivudian, korset e vendosura nga ata që gëzojnë sindromën e tyre të Stokholmit ende shiten mirë.

Të mos harrojmë se ky term, që tregon një lidhje emocionale me dhunuesin, u krijua pas grabitjes së bankës në Stokholm në vitin 1973, kur viktimat u lidhën emocionalisht me grabitësit. Pra, në këtë rast ironik, janë paratë që duan t’ju vjedhin, ndërsa ju i doni ata që po ju vjedhin dhe në momentin kur doni të dukeni si Tyra Banks për disa euro.

Kategoritë
BotaLajme