I angazhuar në politikë që student, kush është i riu që goditi me vezë Mbretin

Aktivisti i “Rebelimi i zhdukjes” dhe ish-kandidati i Partisë së Gjelbër është protestuesi që hodhi vezë mbi Mbretin Charles III të Britanisë së Madhe dhe gruan e tij Camilla ndërsa ata përshëndetën turmën e mbledhur gjatë vizitës së tyre zyrtare në York.

Aktivisti, i quajtur Patrick Thelwell, sipas Daily Mail, ka studiuar politikë dhe marrëdhënie ndërkombëtare në Universitetin e York-ut dhe më parë ka marrë pjesë në protesta që kanë bllokuar Urën e Londrës dhe një rrugë që të çon në një shtypshkronjë gazetash.

Përfshirja e tij në politikë filloi në vitin 2015 kur ai bëri fushatë për të rrëzuar deputeten konservatore Esther McVey nga vendi i saj në Merseyside për pikëpamjet e saj për përfitimet.

Thelwell ishte kandidat i Partisë së Gjelbër në zgjedhjet lokale 2019 për zonën elektorale Hull Road në York, e cila tani kontrollohet nga laburistët, dhe propozimet e tij politike përfshinin krijimin e “një ekonomie të bazuar në ndihmën e ndërsjellë, qëndrueshmërinë dhe rritjen tonën ushqim”, duke e shtyrë këshillin e York-ut të reduktojë emetimet e tij të dioksidit të karbonit.

Thelwell mori pjesë në shumë protesta studentore ndërsa studionte në bachelor dhe master.

Të mërkurën në mëngjes, në Barin Micklegate në York, Thelwell u shtri në tokë nga katër oficerë policie teksa bërtiste “ky vend u ndërtua mbi gjakun e skllevërve” ndërsa kalimtarët thërrisnin “Zoti ruaj mbretin” dhe “turp”.

Pamjet tregojnë vezët duke u hedhur para mbretit Charles dhe duke u thyer në tokë ndërsa ai u përshëndet nga drejtuesit e qytetit.

Charles u mjaftua me një vështrim përreth duke parë vezët e thyera.

Kategoritë
BotaLajme