Ibrahimoviq pensionohet nga futbolli në moshën 41-vjeçare

Zlatan Ibrahimoviq i AC Milan është pensionuar nga futbolli në moshën 41-vjeçare, duke i dhënë fund një prej karrierave më të shkëlqyera të epokës moderne.

“Unë i them lamtumirë futbollit, por jo juve,” i tha suedezi turmës në San Siro pas ndeshjes së fundit të sezonit të së dielës.

Ibrahimovic tashmë kishte njoftuar se do të largohej nga klubi italian, transmeton Gazeta Express.

Ai shënoi 511 gola për klube duke përfshirë Paris St-Germain, Manchester United, Milan dhe Inter, duke fituar titujt e ligës në katër vende.

Ibrahimovic filloi periudhën e tij të dytë me AC Milan në fillim të vitit 2020, pasi kishte fituar Scudetton me ta në 2011 dhe i ndihmoi ata të fitonin titullin përsëri sezonin e kaluar.

Por ai luajti vetëm katër herë dhe filloi një ndeshje për skuadrën e Serisë A këtë sezon – dhe shënoi një gol – pas një sërë lëndimesh dhe kontrata e tij u caktua të skadonte këtë muaj.

“Ka shumë emocione për mua tani. Forza Milan dhe lamtumirë,” tha një Ibrahimovic emocionues, duke mbajtur lotët.

“Herën e parë që erdha këtu më dhatë lumturinë, herën e dytë më dhatë dashuri. Më keni pritur krahëhapur, më keni bërë të ndihem si në shtëpinë time, do të jem Milanista për gjithë jetën”, u shpreh Ibra.

Ibrahimovic fitoi 34 trofe – duke përfshirë 14 tituj të ligave, në një karrierë që filloi në shekullin e kaluar dhe u nominua për Topin e Artë 11 herë.

Një trofe i madh i klubit që nuk arriti ta fitonte ishte Liga e Kampionëve, me titullin e tij të vetëm evropian që erdhi me Manchester United duke e fituar Ligën e Evropës në vitin 2017.

Kategoritë
Sport