Igor Girkin, i cili mori pjesë në agresionin kundër Bosnje dhe Hercegovinës, është në mesin e të dënuarve për rrëzimin e një avioni mbi Ukrainë.

Një gjykatë holandeze ka dënuar dy rusë dhe një separatist ukrainas për vrasje për rolet e tyre në rrëzimin e fluturimit 17 të Malaysia Airlines në Ukrainën lindore në vitin 2014, duke vrarë të gjithë 298 personat në bord.

Shtetasit rusë Igor Girkin, një ish-kolonel në Shërbimin Federal të Sigurisë së Rusisë (FSB) dhe Sergei Dubinsky, i cili ishte i punësuar nga agjencia e inteligjencës ushtarake ruse GRU, u dënuan së bashku me separatistin ukrainas Leonid Kharchenko, i cili nuk kishte përvojë ushtarake, por besohet se ai drejtoi një njësi luftarake në Donetsk në korrik 2014.
Igor Girkin, i cili u shpall fajtor me këtë vendim, mori pjesë si vullnetar në agresionin kundër Bosnjë-Hercegovinës dhe bëri fotografi në Vishegradin e spastruar etnikisht.

I pandehuri i katërt, shtetasi rus Oleg Pulatov, një ish-ushtar i forcave speciale ruse Spetsnaz-GRU, u shpall i pafajshëm.

MH17 ishte rrugës nga Amsterdami për në Kuala Lumpur më 17 korrik 2014 kur u rrëzua mbi territorin e mbajtur nga rebelët pro-rusë në Ukrainën lindore.

Të gjithë 298 personat në bord, përfshirë 15 anëtarë të ekuipazhit dhe 283 pasagjerë nga 17 vende, vdiqën në aksident. Rrëzimi i avionit ndodhi në fazat e hershme të konfliktit mes separatistëve pro-rusë dhe forcave ukrainase.

Katër të pandehurit, përfshirë rusët Igor Girkin, Sergey Dubinsky dhe Oleg Pulatov dhe separatisti ukrainas Leonid Kharchenko, u gjykuan në mungesë për më shumë se dy vjet në kompleksin e gjykatës Schiphol në Badhoevedorp, Holandë. Vetëm Pulatov u lirua.

Vendimi i gjykatës holandeze vjen gati nëntë muaj pasi Rusia nisi një pushtim të plotë të Ukrainës dhe javë pasi Moska u përpoq të aneksonte ilegalisht katër rajone të Ukrainës, duke përfshirë zonën nga e cila prokurorët thanë se raketa që rrëzoi MH17 ishte lëshuar tetë vjet më parë.

Gjykata konstatoi gjithashtu se Rusia kishte kontroll të plotë mbi separatistët në kohën kur u rrëzua avioni dhe se avioni u rrëzua nga sistemi kundërajror Buk.

Kategoritë
BotaLajme