Inteligjenca turke neutralizon një pjesëtarë të lartë të organizatës terroriste PKK në Irak

Siç bëhet e ditur nga burimet, Vedat Aksaç, i cili ishte në krye të skuadrës së atentatorëve të PKK-së, u neutralizua në operacionin e inteligjencës turke.

Forcat turke të inteligjencës “neutralizuan” një të ashtuquajtur anëtar të lartë të grupit terrorist PKK në Irakun verior, njoftuan sot burimet e sigurisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Vedat Aksaç, me emrin e koduar Sahan, për të cilin thuhet se ishte në krye të skuadrës së atentatorëve të PKK-së, dhe dy terroristë të tjerë u neutralizuan në një operacion nga Agjencia Kombëtare e Inteligjencës (MIT) në rajonin Erbil të Irakut, thanë burimet në kushte anonimiteti.

Ndërsa Aksaç pritej të dërgohej ilegalisht në qytetet metropolitane, ai u gjurmua nga MIT dhe u neutralizua në operacion.

Aksaç ishte aktiv në YDG-H, degë e PKK-së, dhe ishte i përfshirë personalisht në aktivitetet e grupit terrorist, shtuan burimet.

Autoritetet turke shpesh e përdorin termin “neutralizim” për të nënkuptuar se terroristët në fjalë janë dorëzuar, vrarë ose janë kapur.

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 35-vjeçare kundër Türkiye-s, PKK, e listuar si organizatë terroriste nga Türkiye, SHBA-ja dhe BE-ja, ka qenë përgjegjëse për vdekjen e më shumë se 40 mijë njerëzve, duke përfshirë gra, fëmijë dhe foshnja.

Kategoritë
BotaLajme