Irani ekzekuton në publik protestuesin 23-vjeçar, familja e tij u njoftua pas vrasjes

Irani ka kryer ekzekutimin e dytë lidhur me protestat e fundit antiqeveritare. 23 vjeçari Majidreza Rahnavard u var të hënën herët në qytetin Mashhad, raporton BBC. Një gjykatë e dënoi atë për “armiqësi kundër Zotit” pasi zbuloi se ai kishte goditur me thikë për vdekje dy anëtarë të Forcës së Rezistencës paraushtarake Basij.

Rahnavard u var vetëm 23 ditë pas arrestimit të tij. Grupet e të drejtave të njeriut kanë paralajmëruar se protestuesit po dënohen me vdekje pas gjyqeve të pavërteta pa proces të rregullt. Familja e Rahnavard nuk ishte në dijeni se ai do të ekzekutohej, sipas grupit aktivist të opozitës 1500tasvir.Në Twitter thuhet se familja u telefonua nga një zyrtar duke thënë: “Ne kemi vrarë djalin tuaj dhe e varrosëm trupin e tij në varrezat e Behesht-e Reza”. Agjencia e lajmeve Mizan raportoi tha se Rahnavard ishte varur “në prani të një grupi qytetarësh Mashhadi” dhe postoi disa fotografi që thuhet se tregonin ekzekutimin.

Në dy nga fotot, një burrë mund të shihet i varur në kabllon e një vinçi. Mahmood Amiry-Moghaddam, drejtor i të Drejtave të Njeriut të Iranit me qendër në Norvegji, tha se dënimi i Rahnavard bazohej në “rrëfimet e detyruara, pas një procesi jashtëzakonisht të padrejtë”.

“Ky krim duhet të përballet me pasoja të rënda për Republikën Islamike”, tha ai duke shtuar se ekzistonte një “rrezik serioz i ekzekutimit masiv të protestuesve”. Protestat e udhëhequra nga gratë kundër qeverisë u nxitë nga vdekja në paraburgimin e Mahsa Amini, një 22-vjeçare që u arrestua me arsyetimin se e mbante hixhabin “në mënyrë të pahijshme”.

Protestat janë përhapur në 161 qytete dhe shihen si një nga sfidat më serioze për Republikën Islamike që nga revolucioni i vitit 1979. Udhëheqësit e Iranit i kanë portretizuar protestat si “trazira” të nxitura nga armiqtë e jashtëm të vendit. Megjithatë, shumica dërrmuese e protestuesve kanë qenë të paarmatosur dhe paqësorë.

Kategoritë
BotaLajme