Irani kërkoi përjashtimin e SHBA-së nga Kupa e Botës

Shoqata Amerikane e Futbollit postoi në rrjetet sociale flamurin kombëtar iranian pa simbolin qendror dhe tha se mbështet protestuesit në atë vend përpara ndeshjes së raundit të tretë të Grupit B ndërmjet SHBA-së dhe Iranit në Kupën e Botës në Katar. Qeveria iraniane akuzoi amerikanët për heqjen e emrit të Allahut nga flamuri dhe i bëri thirrje FIFA-s që të përjashtonte SHBA-në nga Kupa e Botës dhe kërkoi një ndalim me dhjetë ndeshje.

Daily Mail raporton se simboli u kthye më vonë në flamurin e postuar në faqen e internetit të Shoqatës së Futbollit të SHBA. Kujtojmë se protestat kundër qeverisë po vazhdojnë prej muajsh në Iran dhe pas vdekjes së 22-vjeçares kurde Mahsa Amini, e cila u ndalua për, sipas ligjeve atje, veshje të papërshtatshme.

SHBA dhe Irani kanë pasur marrëdhënie të këqija ndërshtetërore më parë dhe të dy vendet do të luajnë në Kupën e Botës në Katar të martën. Për Iranin, i cili ka tre pikë, mjafton një barazim me SHBA-në për të planifikuar fazën e 16-të. Amerikanët kanë dy pikë, që do të thotë se duhet të mposhtin Iranin për të kaluar në fazën e eliminimit. Anglia ka katër pikë dhe do të luajë me Uellsin, skuadrën e fundit me një pikë
Bu kaynak metin hakkında daha fazla bilgiEk çeviri bilgileri için kaynak metin gerekli
Geri bildirim gönder
Yan paneller

Kategoritë
Sport