Iranianët varën publikisht një mundësi, i njëjti fat pret një ish-futbollist

Autoritetet iraniane kanë ekzekutuar publikisht një të burgosur të dytë të dënuar për pjesëmarrje në protestat që kanë tronditur vendin, pavarësisht nga një valë kritikash ndërkombëtare pas varjes së protestuesit të parë javën e kaluar.

Majid Reza Rahnavard, i cili, sipas mediave lokale, ishte një mundës, u var publikisht në qytetin Mashhad (në verilindje) pasi u dënua me vdekje për vrasjen e dy agjentëve të sigurisë, njoftoi agjencia Mizan.

Ai u dënua me vdekje për ‘luftë kundër Zotit’, sepse ka goditur me thikë dy pjesëtarë të forcave të sigurisë”, thotë Mizan, duke shtuar se dyshohet se ka plagosur edhe katër persona të tjerë.

Mlladiq u arrestua më 19 nëntor, i akuzuar më 24, dhe gjykimi i tij u mbajt më 29 nëntor, kur ai u dënua me vdekje, pasi pranoi krimet, sipas Mizan.

Nëntë të burgosur të tjerë janë dënuar me vdekje për protesta dhe sipas Amnesty International, të paktën 28 ​​të pandehur mund të dënohen me varje.

Ekzekutimi i Rahnavard vjen katër ditë pas varjes së parë të një të burgosuri të dënuar për pjesëmarrje në protestat e shkaktuara nga vdekja e Mahsa Amini në mes të shtatorit. Mohsen Shekari (23), u ekzekutua të enjten pasi theri me thikë një roje sigurie, bllokoi një rrugë dhe krijoi terror në Teheran.

Amir Nasr-Azadani, një ish-futbollist 26-vjeçar, gjithashtu përballet me ekzekutimin, sipas IranWire, pasi u akuzua për pjesëmarrje në protesta.

Azadani luajti në Ligën Pro iraniane dhe sipas mediave vendase, edhe ai do të varet publikisht.

Ekzekutimet kanë shkaktuar një valë dënimesh ndërkombëtare, veçanërisht nga vendet perëndimore, të cilat i kanë bërë thirrje Iranit t’i japë fund varjeve.

Irani ka parë protesta aktive në të gjithë vendin në muajt e fundit pas vdekjes së një vajze 22-vjeçare, Mahsa Amini, në paraburgim nga policia morale e Iranit. Protestat filluan si një rebelim kundër policisë morale të Iranit dhe janë zgjeruar në një nga sfidat më serioze për teokracinë e Iranit që nga Revolucioni Islamik i vitit 1979.

Kategoritë
BotaLajme