Ish-futbollisti turk Arda Turan filloi karrierën e tij si trajner në moshën 36-vjeçare

ISH-futbollisti turk Arda Turan (36) e filloi karrierën e tij si trajner duke marrë përsipër Eyupspor, një klub i kategorisë së dytë nga vendlindja e tij. Turan ka nënshkruar kontratë për 18 muaj dhe ky klub nga Stambolli do të tentojë që për herë të parë në histori ta prezantojë në rangun më të lartë të futbollit turk.

Aktualisht Eyupspor, tre xhiro para përfundimit të kampionatit, është në vendin e tretë me 57 pikë, aq sa ka një ndeshje më pak Rizespori i dytë. Dy skuadrat e para do të kualifikohen drejtpërdrejt për një renditje më të lartë, ndërsa klubi që përfundon i treti shkon në play-off.

Turan e mbylli karrierën e tij shtatorin e kaluar si lojtar i Galatasaray-t, ku e nisi. Ai kaloi shumë vite në klubet spanjolle – nga 2011 deri në 2015 ai luajti për Atletico Madrid, dhe nga 2015 deri në 2020 ai ishte lojtar i Barcelonës, megjithëse gjysmën e dytë të asaj periudhe e kaloi në huazim te Basaksehir. Për kombëtaren turke ka luajtur saktësisht 100 herë.

Kategoritë
Sport