Ish i burgosuri nokautoi brutalisht vëllain e Fedorit pas vetëm 13 sekondash

Aleksandar Emelianenko (41), vëllai i Fedorit shumë më të famshëm, luftoi në një ndeshje boksi në Rusi kundër Vyacheslav Dacik (42).

Ndonëse shikuesit prisnin shumë nga kjo përballje, ajo zgjati vetëm 13 sekonda që kur Dacik nokautoi Emelianenkon me goditje të majtë.

Dacik është një nga figurat më kontroverse të sporteve marciale, pasi ka pasur shumë herë probleme me ligjin dhe njihet si anëtar i organizatës neonaziste “Bashkimi Sllav”.

Shëndeti i tij mendor është gjithashtu jashtëzakonisht i diskutueshëm, dhe gjatë vitit 2010 ai pretendoi se Jezu Krishti është një agjent sekret i Mossad-it dhe e quajti veten “Red Tarzani”, djali i perëndisë sllave Perun.

Ai u diagnostikua me skizofreni dhe në këtë mënyrë iu shmang vuajtjes së dënimit me burg për disa vepra penale që ka kryer.

Vëllai i Fedorov gjithashtu kishte shumë telashe me ligjin, dhe në vitin 2015 ai u dënua me katër vjet e gjysmë burg për përdhunimin e një shtëpiake dhe vjedhjen e pasaportës së saj.

Që nga viti 2008, Aleksandri performon kryesisht në Rusi dhe në vendet e ish-Bashkimit Sovjetik, sepse u diagnostikua me hepatit B dhe komisionet sportive në pothuajse çdo vend e ndalojnë të performojë.

Kategoritë
Sport