Ish-inxhinieri i CIA-s dënohet për rrjedhje të mëdha të të dhënave

33-vjeçari Joshua Schulte u shpall fajtor nga një juri në Manhattan për përcjellje të informacionit të klasifikuar në vitin 2013 në faqen e internetit Wikileaks

Një ish-inxhinier softuerësh i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës (CIA) së SHBA-së është dënuar në gjykatën federale për kryerjen e një prej rrjedhjeve më të mëdha të të dhënave në historinë e agjencisë së spiunazhit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas raporteve në media, 33-vjeçari Joshua Schulte u shpall fajtor nga një juri në Manhattan për përcjellje të informacionit të klasifikuar në vitin 2013 në faqen e internetit Wikileaks. Rrjedhja e të dhënave njihet si ‘Vault 7’.

Thuhet se Schulte u dënua për tetë akuza për spiunazh dhe për një akuzë për pengesë. CNN raportoi se një gjykim i mëparshëm përfundoi në një juri në vitin 2020.

Prokurori i SHBA-së për distriktin jugor të Neë York-ut, Damian Williams, tha se ish-punonjësi filloi të “ushqejë pakënaqësi” kundër CIA-s dhe “në mënyrë të fshehtë” punoi për të minuar agjencinë, duke i bërë “të njohura për publikun disa nga mjetet më kritike të inteligjencës dhe si pasojë edhe kundërshtarët tanë”.

Siç tha Williams, Schulte ishte i vetëdijshëm se “dëmi kolateral i tij mund të përbënte një kërcënim të jashtëzakonshëm për këtë komb nëse bëhej publik, duke i bërë ato në thelb të padobishme dhe duke pasur një efekt shkatërrues në komunitetin tonë të inteligjencës duke ofruar inteligjencën kritike për ata që dëshirojnë të na bëjnë dëm”.

“Sot, Schulte është dënuar për një nga aktet më të pacipë dhe më të dëmshme të spiunazhit në historinë amerikane”, shtoi ai.

CNN raportoi se Schulte filloi të bëhet i pakënaqur kundër agjencisë duke filluar nga viti 2015 dhe hetuesit pretenduan se tensionet u përshkallëzuan kur CIA u vendos për të punësuar kontraktues për të ndërtuar një mjet të kibernetikës të ngjashëm me atë në të cilin ai punonte.

Thuhet se Schulte u largua nga agjencia në nëntor të vitit 2016 pasi i dorëzoi të dhënat në Wikileaks dhe u përpoq të fshijë të gjitha gjurmët digjitale të tij duke hyrë në sistemin kompjuterik në të cilin ishin ruajtur. Në muajin shkurt të vitit 2017, Wikileaks filloi lëshimet e të dhënave të quajtura ‘Vault 7’.

Kategoritë
BotaLajme