Ish-kampioni evropian u vra në Ukrainë, në fillim të luftës ai iu nënshtrua stërvitjes speciale për luftëtarë

Ish-kampioni evropian i karatesë dhe mjeshtri i arteve marciale Sergej Uvitsky u vra në agresionin ushtarak të vendit të tij kundër Ukrainës.

Uvicki, 41 vjeç, ishte në Ukrainë si pjesë e asaj që agjencia zyrtare shtetërore ruse e lajmeve TASS e përshkroi si një “operacion special ushtarak”.

Kjo është një goditje e madhe për sportin rus sepse Uvicki ishte një mjeshtër i arteve marciale, trajner dhe sekretar i përgjithshëm i Federatës Ruse Kyokushin, një organizatë karateje.

“Sergej është dalluar gjithmonë për vullnetin e tij të paepur në rrugën drejt qëllimit dhe nuk u dorëzua kurrë përballë vështirësive. Sergei ishte një njeri me shpirt tepër të fortë, një patriot i vërtetë dhe një njeri besnik ndaj vendit të tij deri në frymën e fundit. ”, tha aleanca që ai drejtonte.

Uvicki u bë kampion i Evropës në vitin 2010 në kiokushin karate në kategorinë mbi 90 kilogramë. Ai ishte një luftëtar shumë i respektuar në organizimin e tij dhe pas karrierës së tij konkurruese, ai ua përcolli njohuritë e tij konkurrentëve më të rinj.

Kur filloi lufta, ai u bashkua me një detashment të Shoqatës Ruse të Arteve Marciale (RSMA). Në atë njësi, rreth 100 pjesëtarë, të cilët janë mjeshtër të arteve marciale, iu nënshtruan stërvitjes speciale përpara se të fillonin agresionin kundër Ukrainës.

Kategoritë
BotaLajme