Ish-kampioni i botës dhe i Europës: Po vdes nga kanceri. Pjesa më e vështirë ishte t’u tregoje fëmijëve

TIM LOBINGER, ish-kampioni i Evropës dhe Botës në kërcimin me shtyllë, zbuloi se po vdiste nga një formë agresive e tumorit dhe se nuk kishte asnjë mundësi për t’u kuruar. Lobinger ka pesë vjet që po lufton me një sëmundje të rëndë.

Kampionia botërore e sallave të mbyllura nga viti 2003 u diagnostikua me kancer në gjak në vitin 2017. Një vit më vonë, ai besohej se e kishte fituar këtë betejë, por kanceri u kthye në vitin 2020.

“Nuk ka më rrugëdalje për mua, kanceri im është shumë agresiv. Në shkurt, mjekët më thanë se vdekja është afër. Duhet të marrim masa, të merremi me funeralin dhe të organizojmë gjithçka. Për t’u thënë lamtumirë të dashurve të mi. Biseda me fëmijët ishte shumë e vështirë, ata e dinë se sa keq jam”, tha 50-vjeçari Lobinger për Bild.

Atletja e njohur këtë vit ka kaluar 150 ditë në spital dhe thotë se kjo nuk është jeta. Ai është i gjatë 193 centimetra dhe peshon vetëm 66 kilogramë.

“Kjo nuk është jeta reale. Një jetë që ia vlen të jetohet zhvillohet jashtë spitalit. Përsëri, ka gjithmonë mënyra të vogla për të fituar forcë dhe për të mos humbur shpresën. Ia vlen të luftosh për çdo ditë që jetoj dhe që mund ta kaloj me familjen time.” Lobinger tha se ka një rekord të karrierës prej gjashtë metrash në kërcim dhe që ka fituar dy herë medaljen e artë evropiane në ambiente të mbyllura.

Kategoritë
BotaLajmeSport