Ish-kancelari austriak Sebastian Kurz mbetet kryetar i partisë në pushtet

Kurz do të mbetet kryetar i Partisë Popullore Austriake (OVP), ndërsa sot u bë kreu i grupit të tij parlamentar, në mënyrë që të mbajë rolin në qeverinë e shtetit.

Ish-kancelari austriak Sebastian Kurz, 35-vjeç, sot bëri betimin si anëtar i parlamentit pasi dha dorëheqje nga posti i kryeministrit javën e kaluar nën akuzat për korrupsion.

Kurz do të mbetet kryetar i Partisë Popullore Austriake (OVP) ndërsa sot u bë kreu i grupit të tij parlamentar, në mënyrë që të mbajë rolin në qeverinë e shtetit.

“Do të bëj gjithçka që mundem për të hedhur poshtë akuzat e rreme kundër meje”, shkroi Kurz në llogarinë e tij në Facebook.

Kurz dha dorëheqjen të shtunën pas akuzave për korrupsion.

“Vendi im është më i rëndësishëm për mua sesa unë. Ajo që nevojitet tani janë kushte të qëndrueshme. Dua të krijoj hapësirë ​​për të parandaluar kaosin dhe për të siguruar stabilitet”, tha Kurz në një fjalim të drejtpërdrejt televiziv në zyrën e kancelarit në Vjenë.

Zyra e prokurorit filloi një hetim kundër Kurz-it dhe bashkëpunëtorëve të tij të ngushtë nën dyshimin për korrupsion dhe shpërdorim detyre. Procesi çoi në një krizë qeveritare.

Ministri i Jashtëm austriak, Alexander Schallenberg mori postin e kancelarit.

Kategoritë
BotaLajme