Ish-modelet e Victoria’s Secret: Vishnim tesha që “joshnin” adoleshentët në pazar

Dokumentari “Victoria’s Secret: Angels and Demons” u shfaq së fundmi në shërbimin streaming Hulu, i cili zbuloi disa nga sekretet e errëta të markës së famshme të të brendshmeve.

Shumë ish-punonjës të Victoria’s Secret dhe yje të pasarelave folën në dokumentarin me tre pjesë, dhe disa kujtuan sikletin me të cilin u përballën.

Ndër të tjera, ish-modelet theksuan se ishin veçanërisht të pakëndshme kur ecnin nëpër pista me të brendshme provokuese të zbukuruara me lodra apo rekuizita të tjera “interesante”, qëllimi i të cilave ishte të tërhiqnin sa më shumë adoleshentë dhe vajza të reja për ta blerë atë.

VS zgjeroi biznesin e saj në vitin 2002 duke hapur një linjë të brendshme dhe veshjesh posaçërisht për femrat më të reja, të quajtur PINK.

Pavarësisht se linja ishte e destinuar për zonjat nga 13 deri në 22 vjeç, modelet nuk u interesuan që po promovonin pjesë të tilla.

Modelja suedeze Dorothea Barth Jörgensen, e cila tani është 31 vjeç, kujtoi se si kishte veshur një sytjena të kuqe dhe të brendshme blu së bashku me këto detaje për shfaqjen VS në 2012.

Pranë saj po performonte Justin Bieber, atëherë një yll i preferuar adoleshent, dhe modelja ishte e indinjuar sepse po ecte me synimin për të tërhequr rininë.

“Unë e vesha këtë fund të zbukuruar me lodra dhe i gjithë grupi bazohej pak a shumë në to. Fëmijët e motrës sime ishin shumë të emocionuar për të ecur në pasarelë me Justin Bieber. Ata ishin shumë të fiksuar pas tij dhe ishin 10 ose 12 vjeç në atë kohë, kështu që unë Mendoni se ata padyshim e goditën objektivin”, tha ajo në dokumentar.

Dhe modelja Lyndsey Scott, e cila tani është 37 vjeç, gjithashtu performoi në një shfaqje të tillë të modës në 2009.

Më pas ajo eci me të brendshme, ndërsa pas saj ishte shtrirë një “mantel” me tullumbace. Ajo tha se emisioni ishte i fokusuar në “përmbushjen e fantazive” duke veshur sende që as nuk shiteshin në dyqane.

 

“Kam veshur tullumbace. Nuk ishte veshje dhe nuk shitej në dyqane. Nuk bëhej fjalë për veshje, ishte për modelet që përmbushnin fantazinë e Victoria’s Secret. E kuptoj se kishte shumë njerëz të këqij që lejonin të keqen. gjërat që do të ndodhin,” tha Scott.

Scott, si të brendshëm të tjerë të industrisë në dokumentar, tregon atë që ata e panë si një kulturë mizogjinie që ekzistonte në kompani nën ish-shefin e marketingut të Victoria’s Secret, Ed Razek. Sipas një raporti hetimor të vitit 2020 në The New York Times, Razek ishte akuzuar për ngacmim seksual.

Në kohën kur u publikua raporti, Times foli me më shumë se 30 drejtues, punonjës dhe modele aktuale dhe të mëparshme. Shumica e akuzave rrotulloheshin rreth Razek, i cili u largua nga posti i tij në gusht 2019.

Dhe ish-punonjësja, e cila fshehu identitetin e saj për arsye private, pohoi se shfaqja e grave me trup të përsosur i bënte klientët të ndiheshin të pasigurt dhe kur marka filloi të synonte adoleshentët, ishte e qartë se gjërat “shkuan në rrugën e gabuar”.

“Sa për mua, në atë kohë ndjeva se gjërat po shkonin në drejtimin e gabuar. Nuk ishte mirë”, tha ajo.

Pas fillimit të saj, Victoria’s Secret u rrit shpejt në një nga kompanitë më të mëdha në botë të veshjeve të brendshme. Filloi në 1977 nga Roy dhe Gaye Raymond, për t’u shitur në 1982 nga Leslie Wexner.

Një numër modelesh të famshme e kanë mbështetur atë gjatë viteve, duke përfshirë Tyra Banks, Gisele Bündchen, Miranda Kerr, Karlie Kloss, Barbara Palvin, Lily Aldridge, Candice Swanepoel, Doutzen Kroes dhe Alessandra Ambrosio.

Marka i tregtoi modelet e saj për publikun si ‘engjëj’ dhe përfundimisht nisi shfaqjen e saj vjetore të pistës në 1995, ku ata ecën në pasarelë të veshur me krahë të mrekullueshëm në shpinë.

Shfaqja e fundit e modës u mbajt në vitin 2018 në Nju Jork, pasi u anulua në vitin 2019 për shkak të shqetësimeve në rritje për vlerat morale të markës dhe strategjitë e marketingut.

Kategoritë
BotaLajme