Ish-portieri i Chelseat është rrahur rëndë në luftën për kampion, është mbytur nga britaniku i famshëm.

Ish-portieri i Chelseat, Ricardo Prasel (32) nuk arriti të fitojë titullin e KSW pasi u mbyt nga kampioni britanik Phil de Fries.

Prasel ka një udhëtim të pabesueshëm pas tij. Si adoleshent ai nënshkroi një kontratë profesionale me Chelsean, prej tij pritej një karrierë e shkëlqyer, por iu desh të ndalonte në të njëzetat e hershme për shkak të një dëmtimi në ijë.

Pas kësaj, ai iu përkushtua arteve marciale dhe mori mundësinë për t’u bërë kampion i peshave të rënda të KSW MMA pasi mposhti Michael Kita dhe Daniel Omielanczuk.

Ai u bë sfidues në luftën për kampionin e MMA kundër Phil de Fries, por nuk arriti të festojë në atë luftë. De Fries festoi duke u mbytur tashmë në turin e parë, që do të thotë se kështu mbrojti titullin kampion për herë të shtatë.

Prasel u drejtua në rrjetet sociale dhe u kërkoi falje fansave për humbjen. Pavarësisht humbjes, raporti i Praselit është mbresëlënës. Gjegjësisht, braziliani ka një rekord prej 13:4 dhe ishte afër hyrjes në UFC në vitin 2019.

Gjatë karrierës së tij të shkurtër futbollistike, Prasel, i cili gjithashtu ka nënshtetësi gjermane për shkak të origjinës së babait të tij, ishte portieri i tretë i Chelseat së bashku me Petr Cech dhe Henrique Hilario. Ai pritej të merrte hap pas hapi statusin e ekipit të parë, por dëmtimet e mbajtën larg fushës së futbollit.
“Më kujtohet pas stërvitjes. Lojtarët donin të praktikonin goditjet e lira dhe unë duhej të isha aty për të shpëtuar. Çdo ditë për 30 minuta Michael Ballack dhe Didier Drogba gjuanin gjuajtjet e lira. Zoti im, ata nuk humbën asnjë. Ata ishin të jashtëzakonshëm, “tha ai është Prasel në një kohë.

Kategoritë
Sport