Ish-presidenti i FIFA-s pohon se Xhaka i kushtoi Zvicrës me lëvizjen e tij ndaj Serbisë

Ish-presidenti i FIFA-s, Sepp Blatter, ka sulmuar kapitenin e Zvicrës, Granit Xhaka, pas humbjes katastrofike 6-1 të zviceranit në raundin e 16-të të Kupës së Botës kundër Portugalisë.

Mesfushori i Arsenalit dështoi si të gjithë futbollistët zviceranë, por Blatter beson se Xhaka duhet të kishte marrë më shumë përgjegjësi.

“Ku është Xhaka? Ku është njeriu që konsiderohej lider dhe që ishte më i zhurmshmi në fushë? Skuadra zvicerane u vonua në lojë, humbi të gjitha duelet në mes dhe nuk bëri asgjë në sulm. Pse trajneri Murat Yakin të dalë pa Elvedin dhe ta la Schar sërish në rreshtin e fundit, do të mbetet sekret”, ka shkruar Blatter në një rubrikë për mediat zvicerane.

Ai shtoi se polemika për kapitenin Xhaka pas ndeshjes kundër Serbisë i kushtoi skuadrës zvicerane më shumë energji dhe fokus sesa mund ta pranonte.

“Zvicra e përmbushi qëllimin e saj në Kupën e Botës. As më shumë, as më pak. Dhe Granit Xhaka tha se do të ishin kampionë bote. Pas dy javësh e gjysmë, e gjithë kjo duket si një dëshirë e parealizuar për Krishtlindje. Nuk e kam parashikuar mirë dhe do dërgoni një shishe verë në redaksinë e Tagesanzeiger”, theksoi Blatter.

Kujtojmë se Granit Xhaka, i cili ishte në qendër të vëmendjes gjatë ndeshjes me Serbinë, nuk do të dënohet pas hetimeve të FIFA-s ndaj tij.

Kategoritë
Sport