Ish-sekretarja shtetëror në MPB-në e Serbisë: Ministri i Mbrojtjes ka përgjuar thirrjet e Vuçiqit

Ministri aktual serb i Mbrojtjes dhe ish-ministri i policisë Nebojsha Stefanoviç mund të përballet me pyetje të sikletshme nga prokuroria nëse gjyqësori i përgjigjet akuzave të ish-sekretares së Ministrisë së Brendshme serbe se ai ishte i përfshirë drejtpërdrejt në përgjimin e presidentit serb.

Vetë Dijana Hrkalović, e përballur me akuzat e Prokurorisë për krim të organizuar në dy raste të shitjes së ndikimit, tha në një intervistë se Stefanović “fitoi njohuri të paautorizuara në përmbajtjen e komunikimeve telefonike midis Aleksandar Vuçiqit dhe familjes së tij” derisa ishte shef i policisë. mbrojti klanin kriminal të Veljko Belivuk, i akuzuar për një sërë vrasjesh dhe krime nga më të rëndat.

Ajo akuzoi ministrin se kishte lexuar transkriptet e bisedës

Arrestimi shtëpiak i Dijana Hrkalović-it u hoq kohët e fundit dhe u zëvendësua me ndalim për t’u larguar nga vendbanimi i saj, dhe mediat më parë e akuzuan atë për lidhje të ngushta me anëtarë të grupeve të organizuara kriminale, gjë që ajo e mohoi.

Në një intervistë me portalin pro-qeveritar dhe të përditshmen Objektiv Stefanoviq, Hrkalović akuzoi se, me një pasqyrë të paautorizuar në përmbajtjen e komunikimit telefonik midis Vuçiqit dhe anëtarëve të familjes së tij, ai “lexoi transkriptet e bisedave të tij përtej dijes së presidentit, pas shpine. “.

“Kërkoi që këto transkripta t’i dorëzohen, as nuk ka marrë mbrojtjen e kundërzbulimit të presidentit, as nuk ka lajmëruar BIA-n (agjencia e lajmeve të sigurisë) se po marrin masa.për portalin Objektiv.

Stefanoviç, një ish-bashkëpunëtor i ngushtë i Vuçiqit, ka qenë nën lupën e publikut për muaj të tërë pas akuzave se babai i tij, i cili ka vdekur që atëherë, ishte i përfshirë në tregtinë e armëve.

Një nga liderët e SNS: Pres që Stefanoviq të merret në pyetje

Stefanoviq ishte i lidhur publikisht edhe me komunikimin përmes aplikacionit të mbrojtur Sky me anëtarë të grupeve kriminale, të cilën ai e refuzon kategorikisht dhe kërkon që autoritetet kompetente të përcaktojnë se kush e ka përdorur aplikacionin, me kë dhe për çfarë ka komunikuar.

Të dielën, një nga liderët e Partisë Progresive Serbe në pushtet të Vuçiqit, ish-nënkryetari i komunës së Beogradit, Goran Vesiq, iu bashkua Dijana Hrkaloviçit për të ushtruar presion ndaj Stefanoviçit dhe gjyqësorit.

Vesic tha për mediat se pret që prokuroria “të ndërmarrë hapa në përputhje me ligjin” dhe “të dëgjojë dhe verifikojë pretendimet e ministrit aktual të Mbrojtjes dhe të tjerëve të përmendur pretendimet e ish-sekretarit shtetëror të Ministrisë së Brendshme të Serbisë”. “

Kategoritë
LajmeRajoni