Ish-shefi i NATO-s: Sulmi ndaj një anëtari do të përbënte një rrezik ekzistencial për Rusinë

Sulmi me armë bërthamore ndaj një anëtari të vetëm të aleancës do të përbënte një rrezik ekzistencial për atdheun rus, paralajmëroi sot ish-shefi i NATO-s, në Britani të Madhe.

Duke iu drejtuar udhëheqësit të Kremlinit, Vladimir Putin gjatë një fjalimi në Westminster, Lordi Robertson i Port Ellen tha se garancia e mbrojtjes kolektive, e njohur si Neni 5, shkon përtej kufijve normal.

George Islay MacNeill Robertson, i cili shërbeu si sekretar i përgjithshëm i NATO-s nga viti 1999 deri në 2004, është i vetmi person që ka njoftuar fillimin e klauzolës pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit në SHBA.

Ish-ministri i Mbrojtjes i tha Parlamentit se kërcënimi më i madh bërthamor ishte fitorja e Rusisë në Ukrainë dhe theksoi nevojën urgjente për të ndaluar këtë që ndodhi, duke përfshirë më shumë ndihmë ushtarake.

Deklarata e Lordi Robertson erdhi gjatë një debati për aftësitë e forcave të armatosura të Britanisë së Madhe në sfondin e shkurtimeve dhe konfliktit të vazhdueshëm të shkaktuar nga pushtimi i forcave ruse.

“Ajo që është gjithnjë e më e qartë është se Vladimir Putin i ka shpallur luftë Perëndimit,” tha ai duke iu referuar luftës aktuale në Ukrainë.

“Ajo që është gjithashtu e qartë është se ne nuk po i përgjigjemi në mënyrë adekuate asaj sfide të hapur ndaj vendeve tona dhe asaj që ne mbrojmë. Nuk ka asnjë urgjencë të dukshme në sjelljen tonë kombëtare”, theksoi ai.

Kategoritë
BotaLajme