Izraelitët shanë yllin e PSG-së për shkak të pikëpamjeve të tij për Palestinën, nuk e harruan atë që shkruante

Kombëtarja marokene, Achraf Hakimi, u tundua nga tifozët izraelitë gjatë ndeshjes së Superkupës së Francës mes PSG-së dhe Nantes të luajtur në Tel Aviv.

Shkak për këtë janë komentet e tij për konfliktin izraelito-palestinez, të cilin izraelitët nuk e kanë harruar. Në vitin 2021, Hakimi ishte ndër ata që mbështetën luftën për lirinë palestineze në Twitter me hashtag “#FreePalestine”.

Mesazhi i tij u publikua edhe gjatë konfliktit për Rripin e Gazës midis prillit dhe majit 2022, dhe ai u gjend në një situatë të ngjashme vitin e kaluar kur u shaka edhe në Tel Aviv gjatë ndeshjes së Superkupës kundër Lille.
Meqë ra fjala, PSG fitoi ndaj Nantes 4:0 dhe fitoi një trofe të ri. Skuadra pariziene kaloi në epërsi në minutën e 22-të me golin e Lionel Messit, Neymar me gjuajtje të lirë në fund të pjesës së parë shënoi 2:0, Sergio Ramos shënoi për 3:0 në minutën e 57-të dhe finalja. Rezultati i ndeshjes ishte 4:0 në të 82-ën që Neymar goditi nga penalltia në minutën e 1-të. /Gazeta e Re

Kategoritë
Sport