Ja çfarë shkruajnë mediat botërore pas kalimit të Kroacisë

Kombëtarja e Kroacisë u kualifikua në gjysmëfinale të Kupës së Botës pas një fitoreje dramatike kundër Brazilit me penallti. Brazilianët kaluan në epërsi në minutën e 105-të me golin e Neymar, Petkoviç barazoi në të 117-ën, në mënyrë që Kroacia të fitojë me penallti 4:2 dhe tash pret fituesin e ndeshjes mes Argjentinës dhe Holandës.

Mediat botërore u tronditën pas fitores së re dramatike të kombëtares kroate, e cila fitoi me penallti për të katërtën herë radhazi në fazën eliminatore të Kupës së Botës. Pasi eliminoi Rusinë dhe Danimarkën në penallti në Rusi, ajo bëri të njëjtën gjë në këtë turne ndaj Japonisë dhe tani Brazilit.

“Shok! Kroacia është në gjysmëfinale të Kupës së Botës: Brazilianët janë përjashtuar, një mrekulli e re me penallti nga Flaka”, është titulli i Blic serb, ndërsa Kurir e komenton pasazhin e Kroacisë me tekstin: “Kroacia krijoi një sensacion botëror: Pas dramës dhe penalltive, Flames e përjashtuan Brazilin e madh nga Kupa e Botës.

“Kroacia eliminoi në mënyrë sensacionale Brazilin me penallti dhe kaloi në gjysmëfinale të KP”, shkruan Klix.ba. “Kroacia kërcen, Brazili qan”, është titulli në spanjoll As. “Kroacia, çfarë suksesi! Ata u rikthyen kundër Brazilit dhe kaluan në gjysmëfinale”, shkruan Gazzetta. “Favoritet e turneut po shkojnë në shtëpi. Kroacia është në gjysmëfinale të WC”, shkruan BBC, dhe Marca njoftoi “Brazili është në lot, superfavoriti po shkon në shtëpi”.

Kategoritë
Sport