Ja pse u kap nga fyti terroristja gjatë arrestimit

Ishte kuriozitet se përse terroristja, autore e sulmit të përgjakshëm terrorist, u kap nga fyti. Në fakt, ky nuk ishte një akt zemërimi i policisë, por një akt i parandalimit të vetëvrasjes së terroristit.

Në Zonën Neutrale, të prezantuar nga Ahmet Hakan në CNN Türk, u diskutua për sulmin terrorist në Taksim, ku humbën jetën 6 persona dhe u plagosën 81 persona.

Autorja e atentatit me bombë, terroristja femër është kapur në shtëpinë ku fshihej gjatë operacionit.

Derisa pamjet e kapjes së terroristit u prezantuan në media, ekspertët shpjeguan pse forcat e sigurisë e kapën nga fyti terroristin edhe pse ai u kap.Eksperti i sigurisë, akademiku Dr. Eray Güçlüer kujtoi se një terrorist i kapur më parë gëlltiti ilaçin për vetëvrasje, duke deklaruar se ishte për të parandaluar terroristin të gëlltiste “ilaçin vetëvrasës” në fyt dhe shtoi se një qëllim tjetër ishte ta pengonte atë të gëlltiste dokumentet me fjalëkalim.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme