Ja sa është çmimi i sulmuesit kosovar Vedat Muriqi

Derisa u shtuan ofertat e Vedat Muriqit,  i cili e nisi shumë mirë sezonin në Mallorca, ku u transferua me dëshminë e tij pas periudhës së qirasë, është përcaktuar edhe çmimi dëshmitar i sulmuesit kosovar.

Atletico Madrid priti Mallorca në javën e 14-të të La Ligës spanjolle. Në minutat e 16-të të ndeshjeve, gjuajtja nga largësia e Antonio Sanchez nga vendasit dhe kthye nga portieri Oblak. Duke kontrolluar topin rrotullues në konstatimin e rreptësisë, Jaume Costa e lëshoi ​​topin përballë Vedat Muriqit në lidhje me portat.

Lojtari 28-vjechar goditi topin me kemben e majte. Kur nuk pati gol tjetër në luftë, Mallorca mposhti 1-0 Atletico Madridin dhe arriti në tre pikë.

Edhe pse Mallorca nuk dëshiron të shesë yllin e saj, ka një çmim blerjeje. Mallorca kishte përcaktuar një çmim blerjeje prej 38 milionë euro për Muriqin, të cilin ia shtoi stafit për 7.7 milionë euro në verë.

Klubi spanjoll nuk do të pranojë çmim më të ulët për sulmuesin kosovar. Megjithatë, pagesa e opsionit të blerjes prej 38 milionë euro duket se zgjedhjen ia lë Muriqit.

Kategoritë
LajmeSport