Ja sa milionë euro ka ndarë Argjentina si dhuratë për çdo lojtar

Argjentina dhe Franca u përballën në stadiumin Lusail në finalen e Kupës së Botës FIFA 2022, të organizuar nga Katari. Szymon Marciniak i Federatës Polake të Futbollit i dha bilbilit në ndeshje.

Në ndeshje u bënë penallti, ku koha e rregullt përfundoi 2-2 dhe shtesë 3-3. Argjentina, e cila kishte një avantazh 4-2 në penallti, u shpall kampione.

Argjentina, e cila fitoi Kupën e Botës për herë të tretë në historinë e saj, i dha fund dëshirës së saj 36-vjeçare për kampionatin duke fituar kupën pas vitit 1986. Për kampionatin e ardhur vite më vonë, Federata Argjentinase e Futbollit vendosi të shpërndajë një bonus prej 1.3 milionë euro për person për lojtarët.

Kategoritë
LajmeSport