Japonezët u mirëpritën si heronj pas kthimit nga Botërori

Japonezët u pritën si heronj pas kthimit nga Kupa e Botës.Ekipi japonez i futbollit u mirëprit në aeroportin e Naritës nga një numër i madh i tifozëve, të entuziazmuar pas ndeshjeve në Kupën e Botës në Katar. “Samurai” u prit edhe nga kryeministri Fushimo Kishida.

Japonezët ishin një nga surprizat më të këndshme në Katar.

Ata arritën në fazën e 16-të, ku u eliminuan nga Kroacia pas një penalltie.

Ata krijuan ndjesi të mëdha me triumfet ndaj Gjermanisë dhe Spanjës. Ata madje kaluan në epërsi 1:0 ndaj Kroacisë, por Ivan Perišić e shpëtoi Kroacinë nga humbja me gol për 1:1.

Pavarësisht rënies nga kategoria, ata janë krenaria e kombit japonez, gjë që u duk edhe nga pritja e bashkëqytetarëve të tyre në aeroport.

Trajneri Moriyasu dhe lojtarët janë pritur edhe nga kryeministri Fushimo Kishida.

Kategoritë
Sport