Japonia po planifikon një mobilizim masiv

JAPONI ka njoftuar një ndryshim historik në politikën e sigurisë, me plane për mobilizim masiv dhe një dyfishim të buxhetit të saj ushtarak për shkak të ambicieve në rritje të Kinës dhe Koresë së Veriut në rajon. Strategjia e rishikuar e sigurisë, e shpallur në një dokument qeveritar nga kryeministri Fumi Kishida, është një largim nga doktrina pacifiste e sigurisë e pas Luftës së Dytë Botërore, e vendosur në Japoni nga SHBA.

Buxheti i mbrojtjes pothuajse do të dyfishohet në pesë vitet e ardhshme, në 2 për qind të PBB-së, që do ta bëjë atë të tretën më të madh në botë, pas SHBA-së dhe Kinës. Japonia e konsideron mjedisin e sotëm të sigurisë si “më seriozin dhe më të komplikuarin” që nga Lufta e Dytë Botërore.

Prania ushtarake e Kinës në rajon përfaqëson “sfidën më të madhe strategjike” të të gjitha kohërave, thuhet në dokument, e cila korrespondon me fjalët e aleatit të saj, SHBA. Japonia ka frikë se një ditë Kina mund të sulmojë Tajvanin, ashtu siç Rusia sulmoi Ukrainën, raporton dpa.

Tokio zyrtare është gjithashtu e shqetësuar për praninë e anijeve kineze pranë arkipelagut Senkaku në Detin e Kinës Lindore. Japonia e kontrollon atë arkipelag, por pretendohet edhe nga Kina dhe Tajvani.

Kishida, “duke bërë një deklaratë strategjike të qartë dhe të qartë rreth rolit të Japonisë si garantuese e sigurisë në Indo-Paqësorin”, nisi “një epokë të re në mbrojtjen e demokracisë”, shkroi të premten ambasadori i SHBA Rahm Emanuel.

Pavarësisht kësaj, Japonia ka thënë se dëshiron t’i përmbahet një politike “të fokusuar vetëm në vetëmbrojtje”, duke theksuar se nuk dëshiron të bëhet një fuqi ushtarake. Të premten, Tokio njoftoi një plan për t’u rikthyer në energjinë bërthamore, e cila u braktis gradualisht pas katastrofës bërthamore në Fukushima në 2011, për shkak të rritjes së çmimeve të energjisë.

Kategoritë
BotaLajme