Johnson i mbijeton mocionit të votëbesimit, mbetet kryeministër i Britanisë së Madhe

Boris Johnson fiton një votëbesimi të deputetëve konservatorë me 211 pro dhe 148 pro.

Kjo do të thotë se ai do të qëndrojë në detyrën e tij si kryeministër, shkruan BBC,

Rezultati u njoftua nga kryetari i Komitetit të vitit 1922, Sir Graham Brady.

Johnson arrin 58.8% të mbështetjes së Partisë Konservatore

Boris Johnson ka marrë 58.8% të mbështetjes nga Partia Konservatore, me 41.2% që kanë votuar kundër udhëheqjes së tij.

Çdo deputet konservator votoi.

Ky rezultat është më i ulët se 63% e marrë nga Theresa May gjatë mocionit ndaj saj me në 2018.

Kategoritë
BotaLajme