Jordania miraton kalimin e 2.500 afganëve në SHBA përmes territorit të saj

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të vendit, Daifallah al-Fayez,në një deklaratë tha se vendimi erdhi “për arsye thjesht humanitare për të kontribuar në trajtimin e krizës humanitare në Afganistan”

Jordania njoftoi se ka miratuar kalimin e 2.500 shtetasve afganë të territorin e saj në rrugën drejt SHBA-së, raporton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të vendit, Daifallah al-Fayez,në një deklaratë tha se vendimi erdhi “për arsye thjesht humanitare për të kontribuar në trajtimin e krizës humanitare në Afganistan”.

Ai tha se është arritur marrëveshje me Washington-in zyrtar “për tranzitin e shtetasve afganë të cilët po evakuohen përmes Jordanit dhe transferohen në SHBA”.

Kryengritësit talebanë morën kontrollin e Afganistanit pasi morën kryeqytetin Kabul më 15 gusht, ndërsa presidentin dhe zyrtarë të tjerë të lartë që u larguan nga vendi.

Përparimi i papritur ka shkaktuar një nxitim për të ikur nga Afganistani, përfshirë civilët që ndihmuan ushtarët ose grupet e huaja dhe tani kanë frikë nga hakmarrja e talebanëve.

Kategoritë
BotaLajme