Joshua është kthyer në rrugët e fitores, duke parandaluar kaosin e plotë në fund të luftës

Boksieri britanik Anthony Joshua (33) mundi me vendim unanim amerikanen 29-vjeçare Jermaine Franklin në një meç të zhvilluar në Londër.

Pas 12 raundeve të boksit të mirë, Joshua fitoi 118-111, 117-111 dhe 117-111, dhe u kthye në rrugët e fitoreve pasi humbi dy meçet e tij të fundit për titull në organizatat WBA, IBF, WBO dhe IBO ndaj Oleksandr Usyk.

Joshua boksoi pjekur dhe arriti të boksojë rivalin e tij, të cilin e prezantoi në një edicion të mirë, por jo aq sa për të bërë një surprizë.

Megjithatë, kaosi u krijua në ring në fund të meçit kur, pavarësisht zhurmës së ziles, boksierët refuzuan të linin njëri-tjetrin përpara se të dy këndet të futeshin dhe të ndërhynin.

Dukej sikur gjërat mund të përshkallëzoheshin përpara se siguria dhe një gjyqtar më në fund i sqaroi gjërat dhe ndaloi trazirat.
Joshua tani është kthyer në lojë për rripat dhe kjo ishte fitorja e tij e 25 në karrierë me tre humbje.

Në 22 ndeshjet e tij të mëparshme profesionale, Franklin pati vetëm një humbje, nga Dillian Whyte në pikë në nëntor.

Kategoritë
Sport