Ju sjellim rekomandime me ndihmën e të cilave do të shpëtoni nga ekzema duke përdorur ushqimin

Edhe pse duken të padëmshme, ekzema është një fenomen shumë i pakëndshëm që po bëhet gjithnjë e më i zakonshëm tek njerëzit. Rekomandohet që të bëni një test për alergjenët e mundshëm që mund t’i shkaktojnë ato dhe më pas t’i hiqni ato nga përdorimi i përditshëm. Megjithatë, ndonjëherë edhe kjo nuk mjafton.

Një nga mënyrat më të rëndësishme për të hequr qafe ekzemën është forcimi i imunitetit dhe reduktimi i inflamacionit në trup, por edhe ulja e nivelit të stresit sa më shumë.
Një nga rekomandimet më të rëndësishme që do t’ju ndihmojë në këtë proces është rregullimi i peshës. Ajo që është jashtëzakonisht e rëndësishme është se kjo vlen jo vetëm për njerëzit që konsiderohen obezë, por edhe për njerëzit, pesha e të cilëve është nën mesataren e lejuar.

Ju duhet të hani më shëndetshëm, dhe kjo do të thotë të eliminoni produktet industriale dhe ushqimet shumë të përpunuara si mishi i konservuar dhe ëmbëlsirat nga konsumi juaj i përditshëm, dhe të reduktoni marrjen e ushqimeve të skuqura me yndyrë.

Për të hequr qafe ekzemën duhet të shmangni edhe glutenin, që do të thotë të shmangni grurin, elbin dhe thekrën. Ju mund ta përdorni këtë vetëm nëse nuk është i ndotur.

Ju gjithashtu do të duhet të hiqni qumështin nga dieta juaj, gjë që vlen edhe për produktet e tjera të qumështit, sepse qumështi ka një potencial të lartë për reaksione alergjike për shkak të laktozës dhe kazeinës. Përjashtim bëjnë produktet e qumështit të thartë si kefiri, të cilat mund t’i përdorni.

Rekomandohet marrja e acideve yndyrore omega 3, ku përfshihen arrat dhe farat e ndryshme (liri, susam, chia, etj.) dhe peshku, sepse këto janë të ashtuquajturat yndyrna të shëndetshme.

Dhe së fundi, merrni më shumë fruta dhe perime në trupin tuaj, në mënyrë që imuniteti juaj të forcohet. Rekomandohet të hani manaferrat dhe perimet me gjethe jeshile dhe të shmangni ushqimet acidike si limonët dhe domatet.

Kategoritë
FamiljeShëndetësi