Ka katër skenarë për fundin e Botërorit që do të ndryshojnë historinë, secili garanton një spektakël

Vetë fundi i Botërorit të Katarit po afron dhe përpos që çiftet gjysmëfinale garantojnë një spektakël të vërtetë, tashmë është e qartë se kampioni i ardhshëm do të shkruajë historinë e futbollit.

Ka katër skenarë të mundshëm dhe në secilin variant do të kemi një rezultat spektakolar.

Nëse Argjentina bëhet kampione e botës, që ndoshta do të ishte lajmi më i madh, Lionel Messi do të ngjitet në majat e botës për herë të parë në karrierën e tij dhe sipas shumëkujt nuk do të ketë më asnjë dilemë se kush është më i miri futbollist i të gjitha kohërave.

Një mundësi tjetër është që Kroacia të fitojë medaljen e artë, që do të ishte titulli i tyre i parë pas argjendit nga Rusia dhe bronzit nga Franca, dhe Vatreni do të bëhej vetëm kombi i nëntë me titullin kampion bote.

E njëjta gjë vlen edhe për Marokun, i cili tashmë është bërë kombëtarja e parë afrikane në gjysmëfinale të Kupës së Botës dhe sigurisht titulli i tyre eventual do të ishte ndjesia më e madhe në historinë e Kupës së Botës.

Së fundi, nëse Franca fiton titullin për herë të dytë radhazi, do të bëhet kombëtarja e parë që mbron titullin pas plot 60 vitesh. Para tyre, vetëm Brazili në 1962 dhe Italia në 1938 arritën ta bëjnë këtë.

Kujtojmë se në duelet gjysmëfinale do të garojnë Argjentina dhe Kroacia si dhe Franca e Maroku.

Gauchos dhe Vatreni, të cilët takohen të martën në orën 20:00, do të jenë të parët në fushë dhe një ditë më vonë në të njëjtën orë do të luajnë Trikolori dhe Atlas Lions.

Ndeshja për vendin e tretë është caktuar të shtunën nga ora 16:00, ndërsa finalja do të luhet të dielën me fillim nga ora 16:00.

Kategoritë
Sport