Ka një arsye pse David Beckham nuk ishte futbollisti i preferuar i Mbretëreshës Elizabeth

Mbretëresha Elizabeth mund të ketë qenë adhuruese e garave me kuaj, por dikur ka treguar se kush ishte futbollisti i saj i preferuar për shkak të pastërtisë.

Pavarësisht se Mbretëresha ishte shumë më e interesuar për garat me kuaj sesa për futbollin, ajo kishte një lojtar të preferuar dhe ai ishte ish-sulmuesi ndërkombëtar Michael Owen, duke refuzuar yllin e kohës dhe kapitenin e kombëtares së Anglisë, David Beckham.

Pse Mbretëresha zgjodhi Michael Owen

Në fakt, arsyeja pse ajo zgjodhi si futbollistin më të preferuar sulmuesin veteran të Liverpool, Manchester United dhe Real Madrid, nuk ishte aftësia e tij e madhe në fushë, por higjiena e tij personale!

Siç zbuloi ish-menaxheri suedez i kombëtares së Anglisë, Sven Goran Eriksson, duke folur në podkastin britanik “Sacked in the Morning”: “Isha i ftuar për drekë me Mbretëreshën së bashku me rreth 10 persona të tjerë. Në një moment, e pyeta nëse i pëlqen futbolli. Ai tha se nuk më pëlqen”.

“E pyeta për lojtarin e saj të preferuar ose ekipin e saj të preferuar. Mendova se do të thoshte Beckham. “Michael Owen është lojtari im i preferuar. E pyeta pse dhe ai tha: “Ai duket kaq i pastër”. Kjo ishte përgjigja që mora dhe nuk e vazhduam atë diskutim”, tha ish-trajneri suedez i “Tre Luanëve”.

Monarku i dashur i Britanisë ishte mbrojtësi i Shoqatës së Futbollit përpara se të vdiste më 8 shtator në moshën 96 -vjeçare dhe nipi i saj William, tani Duka i Cornwall-it është kryetari i saj.

Sikleti i David Beckham kur u takua për herë të parë me Mbretëreshën Elizabeth

Një person që mund të jetë ofenduar veçanërisht nga komentet e Mbretëreshës për Sven Goran Eriksson për futbollistin e saj të preferuar, mund të jetë ish-kapiteni i Anglisë, David Beckham, legjenda e Manchester United dhe ikona globale.

Sidoqoftë, hera e parë që David Beckham u takua me Mbretëreshën Elizabeth në 2002 nuk shkoi siç ishte planifikuar. Ylli i futbollit mbeti i shtangur sapo e pa dhe nuk mundi të thoshte asnjë fjalë!

Duke kujtuar takimin e parë, Madhëria e Saj e kishte pyetur Beckhamin “Si është Victoria, si janë fëmijët?”. Por siç tregon ai: “Nuk munda as të përgjigjesha, ishte një moment i pabesueshëm”.

Në fakt, ai kishte folur hapur për përvojën gjatë festimeve të Jubileut të Platinit të Mbretëreshës , ku ai dhe gruaja e tij Victoria organizuan një darkë me marrësit e nderuar të MBE (Urdhri i Perandorisë Britanike) për nder të Mbretëreshës.

“Victoria dhe unë na pëlqente të kalonim kohë me këta njerëz të jashtëzakonshëm që janë nderuar nga Mbretëresha për kontributin e tyre në komunitetet e tyre. Ishte e mrekullueshme të dëgjoja historitë e tyre frymëzuese. Dreka jonë speciale do të transmetohet si pjesë e Konkursit Platinum në BBC One dhe @bbciplayer në MB sot”, shkroi ai në Twitter në qershor.

Kategoritë
BotaLajme