Kampionati Botëror më i shtrenjtë në histori do të mbahet në Katar

Është vënë re se Kupa e Botës 2022, e cila do të mbahet në Katar nga 20 nëntori deri më 18 dhjetor, është ngjarja më e shtrenjtë e Kampionatit Botëror deri më tani

Sipas lajmeve të transmetuesit amerikan Bloomberg, Katari shpenzoi 300 miliardë dollarë në 12 vjet për të organizuar turneun.

Gjatë Kupës së parë të Botës në Lindjen e Mesme, Doha, kryeqyteti i Katarit, u transformua me hotele dhe stadiume të reja të ndërtuara për të akomoduar më shumë se 1 milion tifozë.

Në kuadër të përgatitjeve për Botërorin, u ndërtuan 7 stadiume të reja futbolli, një lidhje metroje për integrimin e stadiumeve, një aeroport, hotele, spitale dhe qendra tregtare.

Kategoritë
BotaLajme