Kandidatët për kryeministër në Angli premtojnë qëndrim të ashpër ndaj Kinës

Dy kandidatët që kanë mbetur në garë për postin e kryetarit të Partisë Konservatore britanike janë ish-sekretari i Thesarit, Rishi Sunak dhe Sekretarja e Jashtme, Liz Truss. Drejtuesi i ri konservator do të marrë automatikisht edhe postin e kryeministrit të vendit pas dorëheqjes së zotit Bors Johnson. Siç na njeh materiali në vazhdim, politika ndaj Kinës është bërë një çështje kyçe e fushatës.

Ish sekretari britanik i Thesarit, Rishi Sunak dhe Sekretarja e Jashtme, Liz Truss, po konkurrojnë për të marrë drejtimin e vendit pas dorëheqjes së Kryeministrit Boris Johnson në fillim të muajit. Rreth dyqind mijë anëtarë të Partisë Konservatore do të votojnë për të zgjedhur kryeministrin e ardhshëm të Britanisë në javët e ardhshme.

Taksat dhe inflacioni kanë dominuar axhendën e brendshme ndërsa Kina ka mbizotëruar si çështje në rrafshin e politikës së jashtme. Në një debat të fundit televiziv, zonja Truss tha se do të vinte në shënjestër kompanitë kineze si firma TikTok.

“Duhet të kufizojmë sasinë e eksporteve të teknologjisë për regjimet autoritare”.

Kategoritë
BotaLajme