Kaos i plotë në futbollin francez, presidenti Macron u përfshi dhe bëri një lëvizje të rëndësishme

Gazetari francez Daniel Riolo tregon se në kaosin që po ndodh në Federatën e Futbollit të Francës është përfshirë edhe presidenti Emmanuel Macron, i cili ka kontaktuar me Michel Platinin me pyetjen nëse ai dëshiron të marrë pozitën drejtuese në futboll atje.

Presidenti i Federatës Franceze të Futbollit (FFF) Noel Le Graet së fundmi ka fyer Zinedine Zidane, duke thënë se lojtari legjendar “nuk i intereson” dhe se ai mund të menaxhojë “kë të dojë” pa iu përgjigjur telefonit të tij nëse ai rastësisht. thirrur.

Pas këtyre fjalëve, ka reaguar menjëherë ylli më i madh francez, Kylian Mbappe, i cili doli në mbrojtje të Zidane, dhe gjithçka shkoi aq larg sa në aleancën lokale u krijua kaos, në të cilën u përfshi edhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron.

“Të dielën u vendos kontakti mes Macron dhe Platinit dhe presidenti i dërgoi një mesazh dhe e pyeti nëse dëshironte të merrte postin e presidentit të federatës. Mendoj se Platini dëshiron që ne të vijmë ta marrim, ta thërrasim dhe ta ktheni në federatë dhe pikërisht për këtë Macron e mori këtë hap. Politikanët e tjerë do ta mbështesin në çdo gjë”, shkruan gazetari Daniel Riolo.

Platini është një nga legjendat më të mëdha të futbollit në Francë, ai është fitues i tre Topave të Artë, si dhe njihet si kreu i UEFA-s dhe largimi nga ai post për shkak të korrupsionit, pas së cilës u tërhoq nga futbolli.

Kategoritë
Sport