Kaos në Francë, forcat speciale gjithnjë e më brutale

Demonstratat kundër reformave të pensioneve në Francë vazhduan këtë fundjavë dhe ndërsa pakënaqësia e qytetarëve po rritet, çdo ditë e më shumë po shfaqen video që tregojnë rritje të represionit nga oficerët e policisë.

Mediat franceze Le Monde dhe Loopsider publikuan një audio incizim në të cilin dëgjohen disa policë të brigadave speciale të ngarkuara me prishjen e demonstratave të Brav-M, të cilët arrestuan disa demonstrues në kryeqytetin francez.
Një prej të arrestuarve nga forcat speciale ka regjistruar një bisedë 20 minutëshe me policinë. Gjatë kohëzgjatjes së videos dëgjohet policia që e cilëson njërin prej të arrestuarve si tepër të guximshëm.

“Mos qesh. Do të mbyllësh gojën apo do një shuplakë tjetër? Fillon të belbëzosh, ndoshta dëshiron që dikush të të drejtojë nofullën? E di që ke fytyrë për një shuplakë?”, dëgjohet në videon.

Gjithashtu gjatë arrestimit kanë dërguar një sërë kërcënimesh.

“Kemi një foto të kokës tënde të vogël. Nëse del sërish në rrugë në demonstratën e radhës, herën tjetër që të vijmë, nuk do të shkosh në autobus dhe në komisariat, do të shkosh në ambulancë. dhe spitalin”, thanë oficerët.

Pas kësaj, në video mund të dëgjoni forcat speciale që urdhërohen të lëvizin në një vend tjetër.

“Je me fat, ne do të hakmerremi me njerëzit e tjerë,” i thanë oficerët e policisë një gruaje që mori pjesë në demonstratë.

Le Monde deklaroi se në regjistrim dëgjohen biseda mes policëve, në të cilat ata përshkruajnë situatën në rrugë dhe pranojnë se kanë thyer duart dhe fytyrat e disa protestuesve.

Në lidhje me videon e publikuar, policia në kryeqytetin e Francës ka njoftuar se do të hetojë të gjithë rastin.

“Ne mbështesim policinë. Ajo që ata po bëjnë është e jashtëzakonshme, por ne po kërkojmë një kod etike që duhet të jetë i patëmetë,” tha zyrtari i policisë Laurent Nunez.

Për shkak të regjistrimit audio, Komisionerja për të Drejtat e Njeriut në Këshillin e Evropës, Dunja Mijatoviq, u shpreh e shqetësuar nga përdorimi i tepruar i forcës ndaj demonstruesve dhe i bëri thirrje Francës që të respektojë të drejtën për të demonstruar.

“Aktet sporadike të dhunës nga disa demonstrues nuk mund të justifikojnë përdorimin e tepruar të forcës nga nëpunësit civilë,” tha Mijatović.

Meqë ra fjala, demonstratat në Francë u përshkallëzuan pasi struktura në pushtet vendosi të përdorë nenin 49.3. të Kushtetutës dhe zbatoi reformën e pensioneve pa votim në Senatin francez. Miliona qytetarë janë në rrugë, ndërsa sindikatat kanë njoftuar se po ndërpresin plotësisht punën.

Për shkak të situatës në vend, Emmanuel Macron bëri të ditur se po anulohet vizita e mbretit britanik Charles III.

“Ne nuk do të ishim serioz nëse do t’i propozonim mbretit të bënte një vizitë shtetërore në mes të demonstratave. Mendja e shëndoshë dhe miqësia na shtynë ta shtynim vizitën,” tha Macron.

Me gjithë protestat dhe pakënaqësitë e qytetarëve, presidenti i Francës tha se vendi nuk ka alternativë dhe se duhet të bëjë një reformë pensionesh, e cila ndër të tjera do të përfshijë edhe ngritjen e pragut të pensionit nga 62 në 64 vjeç.

Kategoritë
BotaLajme