Kaos: Qindra taksi dërgohen në të njëjtën vend, hakerët bllokojnë trafikun në Moskë

Moska u bllokua këtë javë pasi hakerët kërkuan qindra taksi në të njëjtën pikë marrjeje.

Pamjet video kanë bërë xhiron e mediave sociale duke treguar rreshta të mëdhenj trafiku teksa dhjetëra taksi përpiqen të kalojnë njëra-tjetrën – pa e kuptuar se të gjitha ishin dërguar në të njëjtën adresë.

Hakerët kishin përgjuar Yandex Taxi, zëvendësuesi i Rusisë për Uber, duke shkaktuar bllokime në Kutuzovsky Prospekt, një rrugë kryesore me gjashtë korsi që kalon nëpër qytet.

Incidenti ndodhi dje (1 shtator) dhe i la shoferët të bllokuar për rreth 40 minuta.

Në një deklaratë një zëdhënës i Yandex.Go tha:

“Në mëngjesin e 1 shtatorit, Yandex Taxi hasi në një përpjekje nga sulmuesit për të ndërprerë shërbimin – disa dhjetëra shoferë morën porosi me shumicë në rajonin e Filit.”

Firma tha se po ndërmerr veprime për të përmirësuar algoritmin e saj për të parandaluar incidente të ngjashme që të ndodhin në të ardhmen, por kjo nuk e ka ndaluar komunitetin online të komentojë.

Ndërsa nuk dihet se kush qëndron pas sulmit.

Kategoritë
BotaLajme