Karim Benzema shpallet lojtari më i mirë i sezonit në Ligën e Kampionëve

Sulmuesi francez, Benzema, i cili shënoi 15 gola në 12 ndeshje me skuadrën spanjolle, Real Madrid në Ligën e Kampionëve fitoi çmimin e lojtarit më të mirë të sezonit.

Karim Benzema i Real Madridit u zgjodh lojtari më i mirë i sezonit 2021-2022 në UEFA Ligën e Kampionëve.

Sipas deklaratës së organizatës, më të mirët e sezonit në ligë janë përcaktuar nga ekipi i vëzhguesit teknik të UEFA-s.

Sulmuesi francez, Benzema, i cili shënoi 15 gola në 12 ndeshje me skuadrën spanjolle, Real Madrid në Ligën e Kampionëve fitoi çmimin e lojtarit më të mirë të sezonit.

11 lojtarët më të mirë të sezonit ishin: Thiabult Courtois, Luka Modriç, Karim Benzema, Vinicius Junior (Real Madrid), Trent Alexander-Arnold, Virgil van Dijk, Andy Robertson, Fabinho (Liverpool), Antonio Rüdiger (Chelsea), Kevin De Bruyne (Manchester) City) dhe Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain).

Goli i parë i Benzemas ndaj skuadrës londineze, i cili bëri një “hat-trick” kundër Chelseat në ndeshjen e parë në çerekfinale, u përzgjodh si goli i sezonit.

Ndërsa Vinicius Junior nga Real Madridi fitoi çmimin lojtari më i mirë prej të rinjve.

Kategoritë
Sport