Karrige e tavolina kokës: Përleshja e dhunshme mes tifozëve të futbollit trondit qendrën e Brukselit

Huliganët e maskuar shkaktuan dëme në vlerë prej mijëra eurosh në një lokal në Bruksel pas një përleshjeje të dhunshme në kryeqytetin belg të mërkurën.

Videot në mediat sociale tregojnë karrige, tavolina dhe objekte të tjera që hidhen në kafenenë Falstaff. Njerëzit në zonën përreth shihen duke ikur, ndërsa në sfond dëgjohen zhurma e thyerjes së xhamit dhe të bërtiturave.

Përballja përfshiu mbështetës të Anderlecht, një ekip belg, dhe Young Boys të Bernës nga Zvicra.

“Në fillim mendova se ishte një sulm terrorist,” tha Karim Khey i cili ishte duke punuar në kafene mbrëmë. “Nuk e kuptova se çfarë po ndodhte.”

Një zëdhënëse e policisë së Brukselit tha se kafeneja ishte plaçkitur “pas një konfrontimi midis mbështetësve të dy klubeve”.

Dritaret e art deco të ndërtesës, e cila është klasifikuar si monument historik që nga viti 2000, u dëmtuan rëndë nga predha e lëshuar nga grupi, me shumë të veshur kapuçin.

Ndërsa ai nuk mund të jepte një shifër të saktë, Khey vlerësoi se përleshja kishte shkaktuar mijëra euro dëme, me xhamin e përparmë që daton në vitet 1900.

Kryetari i bashkisë së Brukselit, Philippe Close, mbërriti në vendngjarje menjëherë pas incidentit, ndërsa pronari i Brasserie në Bruksel mbeti në gjendje shoku, sipas të përditshmes belge La Dernier Heure.

“Isha shumë i frikësuar,” vazhdoi ai, duke shtuar se i gjithë xhami në fasadën e Falstaff ishte shkatërruar dhe shumë tavolina dhe karrige kishin mbetur të thyera.

Kategoritë
BotaLajme