Kështu festoi Presidenti i Kroacisë Milanoviç fitoren e madhe: “Mund ta bëjmë deri në fund!”

Futbollistët e Kroacisë janë futur në gjysmëfinale të Kupës së Botës duke mposhtur Brazilin në çerekfinale pas goditjeve të penalltisë 4-2 (1-1, 0-0) dhe në gjysmëfinale presin më të mirën. Ndeshja Holandë – Argjentinë.

Pas pjesës së rregullt ishte 0-0, ndërsa pas shtesë 1-1. Brazili kaloi në epërsi me golin e Neymar (105+1), dhe Bruno Petkoviç barazoi në minutën e 117-të. Në gjuajtjen e penalltive, heroi i ndeshjes, Dominik Livakoviç, shpëtoi një goditje nga Rodrygo dhe Marquinhos goditi shtyllën, ndërsa Vlashiq, Orshiq, Majer dhe Modriç shënuan për Kroacinë.

Kroacia kaloi në gjysmëfinale të Kupës së Botës për herë të dytë radhazi, dhe e treta në përgjithësi, duke eliminuar pesë herë kampionët e botës, Brazilin pas një gjuajtje të penalltive. Për herë të tetë në nëntë ndeshjet e fundit të play-off-it, Kroacia luajti kohë shtesë, për të katërtën herë gjuajti penallti dhe për herë të katërt kaloi Kupën pas penalltive.

Presidenti Zoran Milanovic ka bërë të ditur në Facebook se si e ka festuar fitoren e Kroacisë. Kujtojmë se Milanovic ndodhet për një vizitë zyrtare në Kili. “Një fitore e madhe për Kroacinë! Me këtë lloj loje, Kroacia mund të shkojë deri në fund! Bravo Vatreni!”, tha ai.

 

Kategoritë
LajmeRajoni