Këta futbollistë të kombëtares kroate i presin transferta të mëdha

Periudha e tranzicionit verës praktikisht ende nuk ka filluar dhe tashmë janë shpenzuar qindra milionë euro dhe janë bërë disa transferta të mëdha. Liverpooli pagoi 80 milionë euro për Darvin Nunez, City aktivizoi klauzolën e Haland për 65 milionë euro dhe e solli në Etihad dhe Real Madridi bleu Aurelien Tchouameni për 80 milionë euro.

Për disa transferime më potencialisht të mëdha janë shkruar për javë të tëra dhe shumë anëtarë të kombëtares kroate me shumë mundësi do të ndryshojnë klubet këtë verë dhe do të shkojnë, kryesisht, në ato më të mëdha se sa ishin. Futbollistët kroatë janë gjithashtu shumë të kërkuar këtë verë dhe Bartol Franjić ishte ndër të parët që shiti te Wolfsburgu, megjithëse nuk është në kombëtare.

Një vitrinë e pasur në Dinamo

Aktualisht në Dinamo janë tre kombëtare që mund të shiten këtë verë dhe kandidati kryesor është Dominik Livakoviq. Portieri i Dinamos, tashmë 28 vjeç, dëshiron të provojë veten në një ligë më të fortë. Ka interes, Livakoviç do të donte një transferim dhe Dinamo do ta lërë të shkojë nëse merr një ofertë prej dhjetë milionë eurosh.

Realist është edhe transferimi i Luka Ivanušec. Mesfushori i Dinamos është në radarin e shumë klubeve, por Dinamo nuk po nxiton ta shesë pas transferimit të Franjiçit dhe nuk do të tregohet i butë kur bëhet fjalë për Ivanušec. Mislav Oršić ishte tashmë në Burnley me një këmbë në janar për t’u bindur nga Dinamo për të qëndruar deri në fund të sezonit.

Disa klube angleze ende duan golashënuesin më të mirë të Dinamos nga sezoni i kaluar. Dinamo ka një marrëveshje zotëri me të që do t’i lejojë një transferim nëse vjen një ofertë që do të kënaqte si lojtarin ashtu edhe klubin, kështu që Orshiq mund të shkojë edhe për një ofertë prej dhjetë milionë eurosh.

Brekalo do të largohet nga Wolfsburg

Por ka shumë lojtarë të kombëtares nga klube të huaja që mund të shiten këtë verë. Një prej tyre është edhe Josip Brekalo, i cili u kthye nga Torino te Wolfsburgu nga huazimi dhe për të janë të interesuar disa klube. Milani është i interesuar, West Hami dyshohet se e dëshiron atë dhe është e vështirë të pritet që anësori kroat të jetë shok skuadre i Franjić sezonin e ardhshëm.

Nikola Vlasic shkoi në West Ham nga CSKA për 40 milionë euro verën e kaluar, por nuk arriti të imponohej në klubin e ri. Anglezët do të ishin të lumtur ta hiqnin qafe, ndonëse as që mund ta ëndërrojnë shumën afër asaj që u kanë paguar rusëve, ndaj është më realiste që Vllashiq të shkojë në huazim. Përmendet Torino, ku do të luante për Ivan Juriqin dhe ku do të ishte një lojtar standard.

Josip Juranović luajti një sezon të shkëlqyer në Celtic, ai ishte shumë i mirë në kombëtaren kroate dhe është objektiv i disa klubeve. Mediat skoceze shkruajnë se për të është interesuar Atletico Madrid, për të cilin Šime Vrsaljko po hyn në vitin e fundit të kontratës dhe Daniel Wass është 34 vjeç. Celtic do të kërkonte rreth 15 milionë euro për lojtarin e tyre, që është një fitim i madh në krahasim me tre milionët që ai pagoi.

Guardiola mund të bëhet një nga autostopët më të shtrenjtë në histori

Sigurisht që transferimi më i shtrenjtë do të ishte ai i Joshko Guardiolës, i cili së fundmi u vlerësua si një nga lojtarët e rinj më të shtrenjtë në botë. Leipzig nuk dëshiron të shesë portierin e tyre këtë verë, por nëse vjen ndonjë ofertë e madhe, gjermanët do të dorëzohen. Kjo duhet të jetë midis 70 dhe 80 milionë euro, që do ta bënte Guardiolën një nga mbrojtësit më të shtrenjtë në histori.

Shoku i tij i skuadrës Martin Erlić është shumë më afër një transferimi. Lojtari i Sassuolos i huazuar te Spezia është shumë i kërkuar nga Freiburg, i cili shiti Nico Schlotterbeck te Dortmundi këtë verë për 20 milionë euro. I mungon portieri dhe është gati të paguajë rreth dhjetë milionë euro për Erliçin, i cili shkëlqeu në Ligën e Kombeve.

Duje Ćaleta-Car mund të përfundojë në Premier League këtë verë. Edhe pse sezonin e kaluar ishte standard në Marsejë dhe e ndihmoi të arrinte në Champions League, francezët duan të heqin qafe Calet-Cara dhe deri tani më të interesuarit janë Crystal Palace dhe Wolverhampton. Lojtari po hyn në vitin e fundit të kontratës dhe Marseille do ta lërë të shkojë për rreth 15 milionë euro, që nuk është shumë problem për anglezët.

Kategoritë
Sport