Kiliçdaroglu nuk e pranon humbjen, “do të fitojmë në raundin e dytë…”

Numërimi i votave po shkon drejt fundit për të përcaktuar rezultatin e një gare tripalëshe midis Presidentit Recep Tayyip Erdoğan, kandidatit kryesor të opozitës Kemal Kilicdaroğlu dhe Sinan Oğan, transmeton Gazeta e Re.

Qendrat e votimit u hapën në orën 08:00 (05:00 GMT) dhe u mbyllën në orën 17:00 (14:00 GMT). Organizatave mediatike u ndalohet të raportojnë rezultate të pjesshme derisa të hiqet pengesa në orën 21:00 (18:00 GMT).

Në një deklaratë për mediat, kryeopozitari turk Kemal Kılıçdaroglu tha se ne asnjë mënyrë nuk e pranojnë rezultatet dhe se do te bëjnë kundërshtime.

Ai theksoi se ne raundin e dyte do te dalin fitues nga zgjedhjet.

Në garë janë pesë blloqe shumëpartiake: Aleanca e Popullit, Aleanca e Kombit, Aleanca Ata, Aleanca e Punës dhe e Lirisë dhe Bashkimi i Aleancës Socialiste.

Në vijim janë përditësimet më të fundit 👇

02:00 Rezultatet pas 97.4% të votave të numëruara

Këtu janë rezultatet më të fundit të orës 00:45 sipas orës lokale:

Recep Tayyip Erdoğan: 49.37%

Muharrem Ince: 0.44%

Kemal Kilicdaroğlu: 44.94%

Sinan Oğan: 5.25%

Kategoritë
LajmeRajoni